Przemysł naftowy i gaz. [10]

150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 43000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2003-05-21
Cena emisyjna: 38 zł
Z prawej strony wizerunek Ignacego Łukasiewicza. W środkowej części lampa naftowa. Z lewej strony stylizowana kompozycja urządzeń rafineryjnych i wiertniczych. U góry półkolem napis: 150-LECIE NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO. U dołu data pierwszego zapalenia lamp naftowych w szpitalu lwowskim: 31*VII*1853.
Z lewej strony u dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony szosa. Powyżej stylizowana panorama miasta, nad nią sylwetki samolotów oraz śmigłowca. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Z prawej strony poniżej panoramy miasta oznaczenie roku emisji: 2003. U dołu, na tle szosy napis: 10 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.monety.gdynia.pl 79.00
80.00  
www.coin24.pl 84.00
85.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego

Historia Polski obfituje w dokonania wielu wybitnych postaci. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje Ignacy Łukasiewicz - pionier polskiego i światowego przemysłu naftowego, wynalazca i przemysłowiec, działacz patriotyczny i konspirator, społecznik i filantrop. W 2002 r. obchodziliśmy 180. rocznicę jego urodzin oraz 120. rocznicę śmierci. O światowej karierze ropy naftowej zadecydowały dwa wydarzenia, których bohaterem był Ignacy Łukasiewicz: uzyskanie na przełomie 1852 i 1853 r. przez Łukasiewicza, przy współpracy Jana Zeha, odpowiednio oczyszczonego destylatu z ropy naftowej, na który 2 grudnia 1853 r. otrzymali w Austriackim Urzędzie Patentowym w Wiedniu patent pn.: „Wynalazek dotyczący naturalnej kopalnej ropy naftowej na drodze chemicznej ...

Czytaj cały artykuł