Stefan Żeromski [200]

150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego

Seria: brak
Nominał: 200 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 27 mm
Waga: 15.5 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 2500 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: efekt kątowy
Data emisji: 2014-10-02
Cena emisyjna: 2400 zł
W centralnej części monety: wizerunek Stefana Żeromskiego w prostokątnej ramce. W dolnej części monety, wzdłuż rantu, napis: STEFAN ŻEROMSKI. Poniżej daty: 1864–1925.
W centralnej części monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wzdłuż rantu– nominał: 200 zł, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji: 2014. Wokół wizerunku orła umieszczono tytuły dzieł S. Żeromskiego (zaczynając od środka): SYZYFOWE PRACE, POPIOŁY, LUDZIE BEZDOMNI, PRZEDWIOŚNIE, WIERNA RZEKA, DOKTOR PIOTR, WIATR OD MORZA, PUSZCZA JODŁOWA.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
5400.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie (obecnie woj. świętokrzyskie), zmarł 20 listopada 1925 r. w Warszawie. Pochowany został na warszawskim cmentarzu ewangelicko-reformowanym. Był jednym z najwybitniejszych polskich prozaików, dramatopisarzy; pisarzem przekonanym o szczególnym posłannictwie literata, jego odpowiedzialności za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny. Pisał pod pseudonimami, m.in. Maurycy Zych, Józef Katerla.

Żeromski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Górach Świętokrzyskich. W latach 1874–1886 uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Rządowego w Kielcach, w którego budynku mieści się obecnie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział ...

Czytaj cały artykuł