Zrzut Cichociemnych [10]

75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 15000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2016-02-16
Cena emisyjna: 120 zł
W centralnej części monety – znak spadochronowy z symbolem Polski Walczącej (relief). W tle – 316 ptaków symbolizujących 316 Cichociemnych przerzuconych na terytorium Polski (mikrodruk). Wzdłuż otoku – wzór nawiązujący do kształtu otwartej czaszy spadochronu; nazwa monety – 75. ROCZNICA PIERWSZEGO ZRZUTU CICHOCIEMNYCH; 3 wizerunki ptaków, symbolizujących trzech spadochroniarzy, którzy wzięli udział w pierwszym zrzucie Cichociemnych w 1941 roku.
W centralnej części monety – skoczek w trakcie opadania na spadochronie desantowym. Wzdłuż otoku – wzór nawiązujący do kształtu otwartej czaszy spadochronu. Na lustrzanej powierzchni tła – promieniście rozchodzące się linie, symbolizujące linki otwartego spadochronu. Z prawej strony – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod lewą łapą orła – znak menniczy: m/w. Wzdłuż otoku – kraj emitenta: RZECZPOSPOLITA POLSKA, rok emisji: 2016, nominał: 10 ZŁ.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
250.00  
www.monety.gdynia.pl 269.00
www.e-kolekcjoner.pl 299.00
349.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

Pierwsza grupa Cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, przeszkolonych w Wielkiej Brytanii i przerzucanych na terytorium okupowanej Polski jako wsparcie kadry Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej, ląduje na terytorium okupowanej Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Jest to jednocześnie pierwszy przerzut skoczków spadochronowych z Wielkiej Brytanii na kontynent. Operacja nosi kryptonim „Adolphus” i ma charakter eksperymentalny – chodzi o wypracowanie maksymalnej skuteczności przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat. Zrzut zostaje wyznaczony na placówkę położoną 7,5 km na południe od Włoszczowej. Wskutek pomyłki samolot zrzuca spadochroniarzy w okolicę Cieszyna, pod Dębowcem koło Skoczowa, na teren włączony do ...

Czytaj cały artykuł