Henryk Dobrzański Hubal [10]

Mjr Henryk Dobrzański Hubal

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 999/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 31.1 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2024-02-13
Cena emisyjna: 320 zł
Centralnie wizerunek popiersia majora Henryka Dobrzańskiego w mundurze, kożuchu i czapce polowej, w tle z lewej strony portretu wizerunek grupy żołnierzy na koniach. Wzdłuż dolnego brzegu półkolem napis: MJR HENRYK DOBRZAŃSKI „HUBAL”.
Z lewej strony wizerunek majora Henryka Dobrzańskiego na koniu z szablą, z prawej strony, częściowo na wyodrębnionej płaszczyźnie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. U dołu szabla i czapka polowa, poniżej cytat z wypowiedzi majora Henryka Dobrzańskiego po upadku obrony Warszawy w 1939 r. o treści: „Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. / Tak mi dopomóż Bóg”, zakończony kropką. Wzdłuż brzegu, od lewej strony ku górze, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024, w dolnej części półkolem napis: 10 ZŁ.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
359.00  
www.coin24.pl 369.00
www.mdnumi.pl 389.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Major Henryk Dobrzański Hubal

Henryk Dobrzański urodził się w Jaśle 22 czerwca 1897 r. w rodzinie ziemiańskiej o powstańczych tradycjach. W 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich. Służył w 2 pułku ułanów. W 1918 r., kiedy II Brygada Legionów przebiła się pod Rarańczą na stronę rosyjską, został osadzony w obozie dla internowanych, skąd uciekł. W listopadzie 1918 r. wstąpił do odtwarzanego w Krakowie 2 pułku ułanów. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Po wojnie służył w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu i kilku pułkach kawalerii. W 1924 r. był członkiem polskiej reprezentacji w jeździectwie, która w Nicei zdobyła przechodni Puchar Narodów. Zwyciężył także w kilku innych ...

Czytaj cały artykuł