Investments

Basic rules of investment in coins (in polish)

Podstawowe zasady inwestowania w monety są elementarnym zbiorem reguł którymi powinieneś się kierować podczas inwestowania w monety.

Dywersyfikacja

Określenie dywersyfikacji inwestycji pojawiło się 1952 roku, w opublikowanej przez Harryego Markowitza (zdobywca Nagrody Nobla w 1990r.) pracy o teorii portfelowej. Autor zaprzecza dotychczasowym praktykom podejmowania decyzji inwestycyjnych tylko w oparciu o maksymalizację zysku. Wprowadza dodatkowy nowy element do procesu podejmowania decyzji inwestycyjnej - minimalizację ryzyka, czyli bezpieczeństwo.

Przekładając tę teorię na rynek numizmatyczny nie powinno się inwestować zbyt dużo pieniędzy w numizmaty. Bezpieczne wydaje się lokowanie 10% kapitału w okazy numizmatyczne. Można dodatkowo zadać pytanie czy chodzi o 10% wartości całego majątku, czy też o kapitał, który posiadamy na inwestycje? Rozsądne wydaje się stosowanie tej zasady w obu aspektach. Po pierwsze przeznaczanie na inwestycje 10% procent swojego całego majątku, a po drugie lokowanie w numizmatykę 10% kapitału inwestycyjnego. Jeśli więc cały twój majątek szacujesz na 500.000 zł (mieszkanie, samochód, akcje, gotówka itp.), to na inwestowanie możesz przeznaczać 50.000 złotych, a na konkretną inwestycję (w tym przypadku numizmatykę) 5.000 złotych.

Bezpieczeństwo

Każda inwestycja powinna być zabezpieczona. Jeśli przykładowo kupujesz nieruchomości w celach inwestycyjnych to powinieneś ją ubezpieczyć od kradzieży, zdarzeń losowych, itp.. Jeśli decydujesz się na inwestowanie w okazy numizmatyczne, także powinieneś się odpowiednio zabezpieczyć. Głównym aspektem bezpieczeństwa w przypadku numizmatyki jest sam zakup monet. Zakupu monet można dokonać na jeden ze sposobów:
  • zakup monet bezpośrednio w oddziale NBP,
  • zakup w sklepie numizmatycznym posiadającym siedzibę,
  • zakup w internetowych sklepach numizmatycznych,
  • zakup na aukcjach internetowych,
  • zakup na aukcjach stacjonarnych,
  • zakup na targach, kiermaszach, giełdach staroci itp.
Najbezpieczniejsze jest kupowanie monet w oddziałach Narodowego banku Polskieg. Największe ryzyko niesie ze sobą zakup monet w serwisach aukcyjnych. Wady i zalety poszczególnych miejsc w których można dokonać zakupu monet znajdziesz w artykule Gdzie kupować monety. Aby zminimalizować ryzyka zaleca się:
  • sprawdzić czy sprzedający jest wiarygodny - w tym celu należy zapoznać się z opiniami danego sklepu internetowego lub komentarzami od kupujących i poszukać informacji: czy łatwo się skontaktować ze sprzedającym, czy handluje towarem dobrej jakości, czy szybko go wysyła, czy starannie go pakuje, sprawdzić od kiedy sklep prowadzi działalność lub użytkownik jest zarejestrowany w serwisie aukcyjnym oraz przejrzeć historię aukcji w których brał udział,
  • kupowanie od sprzedających z bardzo dużą liczba pozytywnych komentarzy - w wielu przypadkach będą to internetowe sklepy numizmatyczne o ugruntowanej pozycji na rynku, sprzedające za pomocą serwisów aukcyjnych,
  • odbierać monety osobiście - mamy wówczas pewność, że otrzymamy monety, a także poznamy ich stan zachowania; gdy odbiór osobisty nie jest możliwy można korzystać z wysyłki z opcją sprawdzenia zawartości przesyłki, zwiększa to koszt inwestycji ale zmniejsza ryzyko.
Kupuj tanio, sprzedawaj drogo

Stara i prosta zasada inwestowania mówi, aby kupować tanio a sprzedawać drogo. Jak można ją wykorzystać na rynku numizmatycznym?
  • łap okazje - kupując na aukcjach internetowych wyszukuj okazyjne oferty (np. monety niepoprawnie umiejscowione w katalogu, aukcje o bardzo krótkim czasie trwania), ustaw sobie powiadamiania o nowych aukcjach dotyczących interesujących cię monet; jeśli kupujesz w sklepach internetowych wyszukuj najniższe ceny,
  • negocjuj - decydując się na zakup kilku, kilkunastu okazów numizmatycznych w danym sklepie nie wahaj się negocjować ceny, większość sklepów powinna udzielić ci korzystnego rabatu,
  • minimalizuj koszty - kupuj od razu kilka monet u danego sprzedawcy w celu zaoszczędzenia na kosztach przesyłki; kupując drogie monety (ceny ponad 1000 zł) od osób prywatnych pamiętaj, że to na kupującym leży obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% kwoty transakcyjnej, kupując monety w sklepach wystawiających paragon lub fakturę zakupu jesteśmy zwolnieni z płacenia tego podatku, może więc bardziej korzystny okaże się zakup w sklepie?