Topics of coins

Legia Warszawa (in polish)

Legia Warszawa to jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich klubów sportowych. Zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszech czasów piłkarskiej Ekstraklasy i jako jedyny klub występuje w niej nieprzerwanie od wznowienia rozgrywek ligowych w powojennej Polsce. Piłkarska Legia 11 razy zdobywała mistrzostwo Polski, 17 razy sięgała po puchar Polski, a 4 razy – po superpuchar Polski. W szczytowym okresie klub tworzyło aż 26 sekcji, których sportowcy zdobyli na igrzyskach olimpijskich łącznie 86 medali – w tym 15 złotych, a na mistrzostwach Polski ponad 1300 razy zajmowali pierwsze miejsca. Żaden inny polski klub sportowy nie ma na swoim koncie takich osiągnięć.

Drużynę sportową „Legia” założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Jednym ze współzałożycieli i pomysłodawcą nazwy Legia był Stanisław Mielech, żołnierz legionowy, doktor praw, publicysta, ale także piłkarz i społecznik. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś, będąc jedną z jego sportowych wizytówek.

Po II wojnie światowej klub cały czas się rozwijał. Największe sukcesy przychodziły falami – Legia zdominowała krajowe rozgrywki w połowie lat 50. (tytuły mistrzowskie w latach 1955–1956) oraz na przełomie lat 60. i 70. (mistrzostwa w sezonach 1968/1969 i 1969/1970). W Legii trenowały piłkarskie legendy: Lucjan Brychczy, związany z Legią jako piłkarz i trener nieprzerwanie od 1954 roku, oraz Kazimierz Deyna, najlepszy polski piłkarz w historii. W 1970 roku to ich zespół doprowadził Legię do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych.

Kolejne wielkie sukcesy przyszły już w latach 90., gdy Legia nie tylko wielokrotnie sięgała po mistrzostwo i puchary Polski, lecz także osiągała sukcesy w Europie. W 1991 roku, jako rewelacja Pucharu Zdobywców Pucharów, dotarła do półfinału tych rozgrywek, a w sezonie 1995/1996 jako pierwszy polski klub w historii awansowała do Ligi Mistrzów, gdzie dotarła aż do ćwierćfinału.

W roku 2002 i 2006 Legia wygrała Ekstraklasę. Od 2010 roku, występując już na nowym stadionie, dwukrotnie sięgnęła po mistrzostwo Polski, czterokrotnie zdobyła Puchar Polski i czterokrotnie awansowała do fazy grupowej Ligi Europy. Jednocześnie klub odbudowuje swoją tradycyjną, wielosekcyjną strukturę, trenując nowe pokolenia podopiecznych w dyscyplinach takich jak koszykówka, siatkówka, pływanie, tenis, rugby, judo, boks, łyżwiarstwo, czy zapasy.

Prezes Zarządu, Bogusław Leśnodorski
Wiceprezes Zarządu, Jakub Szumielewicz