Coin designers

Ewa Olszewska-Borys (in polish)

Ewa Olszewska-Borys, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1960-1966 studiowała na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem profesorów Alfreda Jesiona i Franciszka Strynkiewicza oraz Zofii Demkowskiej w Pracowni Medalierstwa. Dyplom uzyskała w 1966 r. W 1974 roku otrzymała stypendium Rządu Francuskiego, co umożliwiło artystce zdobycie umiejętności ręcznego ręcznego grawerowania w stali negatywowych matryc medali w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem prof. Raymonda Corbin. Niezależną twórczość medalierską uprawia nieprzerwanie od 1965 r. W swojej warszawskiej pracowni w Warszawie projektuje i rzeźbi medale do odlewu w brązie, modele medali bitych oraz monet.

Do najważniejszych osiągnięć za całokształt twórczości zaliczyć można:

  • 1988 – Nagroda Artystyczna im. Włodzimierza Pietrzaka, PAX, Warszawa.
  • 1993 – The J. Sanford Saltus Award for Signal Achievements in the Art of the Medal (Nagroda J. Sanforda Saltusa za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Medalierskiej), przyznawana przez American Numismatic Society w N. Jorku.
  • 2006 – Premio Internationale Fiera di Vicenza alla Carriera (przyznawana dorocznie w dziedzinie medali i monet za całokształt twórczości), Vicenza Numismatica, Vicenza.


Designed coins (obverse and reverse)


Designed coins (reverse only)