FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jeżeli nie znajdziesz poniżej odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie skontaktuj się z nami, a my postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej.

eNumi jest serwisem przeznaczonym zaróno dla kolekcjonerów jak i inwestorów poszukujących alternatywnych form lokowania środków finansowych. Każdy, kto interesuje się numizmatyką znajdzie tu coś dla siebie. Kolekcjonerów z pewnością usatysfakcjonuje rozbudowany katalog monet, umożliwiający złożone kryteria wyszukiwania, pokazujący aktualne ceny rynkowe i katalogowe monet, porównywarkę cen monet z kilkudziesięciu internetowych sklepów numizmatycznych. Zarówno dla kolekcjonerów jak i inwestorów przygotowaliśmy możliwość tworzenia własnego PORTFELA składającego się zarówno monet kolekcjonerskich, jak i okolicznościowych. Jest to miejsce w którym można śledzić zmiany wartości portfela w kolejnych miesiącach. Specjalnie dla Inwestorów opracowaliśmy Pomocnik inwestycyjny w dziale MONETY. Daje on innowacyjną możliwość oceny atrakcyjności danej monety. W jednym miejscu zgromadziliśmy więc funkcje serwisu informacyjnego, giełdowego i kolekcjonerskiego.

eNumi nie zajmuje się handlem monetami i numizmatami, gradingiem monet, wyceną ani identyfikacją monet. Jedyną działalnością eNumi jest portal numizmatyczny. Wychodzimy z założenia, że chcąc zachować wiarygodność, nie możemy równolegle prowadzić działalności które na pewnych polach mogłyby budzić wśród naszych użytkowników wątpliwości i kontrowersje.
Dział MONETY zawiera szczegółowe informacje o monetach wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski po denominacji. Znajdują się tam takie jak: nazwa, zdjęcia rewersu i awersu, data emisji, nominał, średnica lub wymiary, waga, materiał, próba, rodzaj rantu, rodzaj stempla, opis awersu, opis rewersu, projektant monety oraz nakład. Po kliknięciu na zdjęcie monety pojawia się nowe okno ze zdjęciem w dużym formacie przedstawiające dokładny wizerunek monety. Wizerunki monet zostały zaczerpnięte ze strony Narodowego Banku Polskiego.

Dla każdej monety w katalogu przedstawiony jest także wykres cen katalogowych oraz wykres cen rynkowych.

Ceny katalogowe pochodzą z katalogów rocznikowych:
 - Fischer, Katalog monet polskich
 - Parchimowicz, Katalog monet polskich obieg. i kolekcjon.
 - Suchanek,Kurpiewski, Katalog popularny monet polskich.

Ceny rynkowe pochodzą z serwisu aukcyjnego www.allegro.pl.

Dla każdej monety prezentowane są również aktualne ceny sklepowe z internetowych sklepów numizmatycznych. Nasz robot cyklicznie pobiera aktualne dane. Prezentujemy je umożliwiając bezpośrednie przejście z naszej witryny do wybranej oferty. Baza powiązań pomiędzy monetami a cenami w sklepach jest budowana przez nasz zespół na podstawie informacji z witryn sklepów internetowych. Po wprowadzeniu produktów tworzone są połączenia pomiędzy produktami w sklepach, a produktami w naszej bazie. Pozwala to zapobiec problemom wynikającym z różnego nazewnictwa tych samych monet i w łatwy dla użytkownika sposób wyszukiwać potrzebne informacje. Użytkownikom z wykupionym abonamentem prezentowane są wszystkie ceny, pozostałym użytkownik prezentowane są ceny sklepów które mają wykupiony abonament sklepowy w eNumi.

Dział MONETY jest na bieżąco uzupełniany o nowe monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski.
PORTFEL jest narzędziem doskonale obrazującym stan oraz wartość monet wchodzących w jego skład. W serwisie eNumi dostępnych jest kilkadziesiąt portfeli publicznych: portfele nominałowe, portfele tematyczne, portfele rocznikowe. Dla każdego portfela tworzony jest wykres zawierający poniesione nakłady oraz aktualną wartość monet znajdujących się w portfelu. W przypadku porfeli publicznych każda moneta jest dodawana do portfela w dniu jej emisji i po cenie emisyjnej.

Będąc zarejestrowanym użytkownikiem portalu możesz również tworzyć swój własny portfel inwestycyjny. Wykupiony abonament umożliwia śledzenie zmian wartości Twojego portfela.
OBSERWOWANE to narzędzie umożliwiające gromadzenie monet które z jakiegoś powodu są dla Ciebie interesujące, an przykład zamierzasz je w najbliższym czasie kupić. Interesującą i innowacyjną funkcjonalnością dla tego narzędzia jest wyszukiwanie sklepów internetowych posiadających w ofercie wszystkie obserwowane monety.

Jeśli więc poszukujesz kilku monet i chcesz na przykład dodatkowo zaoszczędzić na kosztach wysyłki - dodaj monety których poszukujesz do obserwowanych (opcja dostępna po zalogowaniu się do portalu), a w zakładce OBSERWOWANE znajdzie się tabela przedstawiająca wszystkie sklepy które posiadają w aktualnej ofercie wszystkie obserwowane przez Ciebie monety z sumaryczną ceną. To doskonałe narzędzie pozwoli Ci więc zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze!

Użytkownikom z wykupionym abonamentem prezentowane są ceny ze wszystkich sklepów, pozostałym użytkownik prezentowane są ceny sklepów które mają wykupiony abonament sklepowy w eNumi.
Dział NOTOWANIA zawiera tabelaryczne zestawienie aktualnych kursów monet oraz procentową zmianę wartości monety w stosunku do ceny emisyjnej i kursu z poprzedniego miesiąca.

Aktualny (miesięczny) kurs monety stanowi średnia cena transakcji zawartych w serwisie aukcyjnym Allegro w danym miesiącu. Kursy monet aktualizowane są w pierwszych dniach każdego miesiąca kalendarzowego. Do ceny średniej dla cen z 2008 roku wliczają się ceny zarówno monet gradingowanych jak i tych bez gradingu (stad między innymi wartości tych cen sa relatywnie wyższe od lat następnych). Od 2009 do ceny średniej wliczają się ceny monet bez gradingu.

Procentowa zmiana kursu obliczana jest w stosunku do ceny emisyjnej oraz do kursu z poprzedniego miesiąca.

Wolumen pokazuje liczbę sprzedanych/kupionych monet w serwisie aukcyjnym Allegro w danym miesiącu kalendarzowym, a co za tym idzie pokazuje on także liczbę cen która brana jest pod uwagę przy wyliczaniu średniej ceny aukcyjnej dla danej monety. Dla aukcji wieloprzedmiotowych do obliczenia wolumenu brana jest rzeczywista liczba sprzedanych monet.

Ze względu na fakt, iż z dniam 1 sierpnia 2013 roku w Regulaminie Allegro wprowadzono zakaz sprzedaży monet złotych liczba aukcji skutecznie zakończonych dla monet złotych drastycznie zmalała.
Zarejestrowany użytkownik z opłaconym abonamentem:
 - uzyskuje dostęp do wszystkich cen sklepowych (MONETY),
 - uzyskuje dostęp do aukcyjnych cen monet i ich wykresów (MONETY),
 - uzyskuje dostęp do katalogowych cen monet z katalogów drukowanych i ich wykresów (MONETY),
 - uzyskuje dostęp do innowacyjnego pomocnika inwestycyjnego (MONETY),  - ma możliwość śledzenia zmian wartości własnego portfela (PORTFELE),
 - uzyskuje dostęp do notowań monet (NOTOWANIA),
 - uzyskuje dostęp do wszystkich sumarycznych cen obserwowanych przez siebie monet (OBSERWOWANE).