Tematyka monet

Smoleńsk - pamięci ofiar 10.04.2010 r.

Daty najtragiczniejsze nie podlegają prawom czasu. zostają w świadomości ludzi i narodów, nawet wtedy, gdy przenoszą się z kalendarzy w wymiar pamięci, a potem historii zostawianej następnym pokoleniom. 10 kwietnia 2010 roku zawsze będzie należeć do tych dat. O godzinie 8.41 na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem rozbił się rządowy Tupolew 154 m, którym podróżowała polska delegacja na uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. z 96 osób na pokładzie nie przeżył nikt.

Szybkość współczesnej informacji sprawiła, że przed południem czasu środkowoeuropejskiego o katastrofie wiedział już cały świat - dzieląc trudność uwierzenia w rozmiar tragedii, szok i ból rosnący wraz z nowymi wiadomościami. aktualizowano je co kilka minut, uzupełniając o kolejne, powszechnie znane nazwiska. zginęli: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Lech Kaczyński wraz z żoną marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, kilkunastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich sił zbrojnych, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele duchowieństwa, osoby towarzyszące, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i siedmioosobowa załoga samolotu. W ciągu kilku minut Polska poniosła stratę bez precedensu w politycznych dziejach świata. Na prywatną rozpacz rodzin nałożył się uszczerbek państwowości pozbawionej urzędników decydujących o jej fundamentalnych kwestiach, trzonu armii, wybitnych uczestników życia publicznego, wreszcie wytrawnych polityków doskonalących swoje kompetencje przez dwie dekady demokracji. Własny wymiar straty przeżył Narodowy Bank Polski, od 2007 roku kierowany przez Sławomira Skrzypka, który uczestniczył w prezydenckiej delegacji i zginął na lotnisku Siewiernyj.

Każde państwo, naród i kultura dysponują gestami honoru, upamiętniającymi śmierć swoich wybitnych przedstawicieli: od kiru na flagach i salw na cmentarzach, po wznoszenie pomników i bicie monet. To ostatnie wpisuje się w misję banku centralnego, który od dziesięcioleci tworzy numizmatyczny kalendarz najważniejszych polskich wydarzeń.

W pierwszą rocznicę tragedii Narodowy Bank Polski wyemituje monety dedykowane pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej: złotą stuzłotówkę poświęconą Parze Prezydenckiej, srebrną dwudziestozłotówkę oddającą cześć wszystkim ofiarom oraz - również wykonaną ze srebra - monetę o nominale 10 złotych, która uczci pamięć tragicznie zmarłego prezesa NBP. Kolekcję uzupełni dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold z popularnej serii monet znanych nie tylko zbieraczom numizmatów. Ona również zostanie poświęcona zbiorowej pamięci 96 osób, które 10 kwietnia 2010 roku poniosły śmierć na smoleńskim lotnisku.

Bank centralny - planując emisję numizmatów oddających cześć ofiarom katastrofy - przedstawił ideę rodzinom Państwa Kaczyńskich i Sławomira Skrzypka, zyskując nie tylko zgodę, ale i uznanie dla inicjatywy uczczenia najbliższych. monety zostaną wyrazem hołdu, który - tak jak najtragiczniejsze daty - nie podlega prawom czasu.

Maciej Siembieda

Ofiary katastrofy smoleńskiej:
Lech Kaczyński
Maria Kaczyńska
Ryszard Kaczorowski
Joanna Agacka-Indecka
Ewa Bąkowska
Andrzej Błasik
Krystyna Bochenek
Anna Maria Borowska
Bartosz Borowski
Tadeusz Buk
Miron Chodakowski
Czesław Cywiński
Leszek Deptuła
zbigniew Dębski
Grzegorz Dolniak
Katarzyna Doraczyńska
Edward Duchnowski
Aleksander Fedorowicz
Janina Fetlińska
Jarosław Florczak
Artur Francuz
Franciszek Gągor
Grażyna Gęsicka
Kazimierz Gilarski
Przemysław Gosiewski
Bronisław Gostomski
Robert Grzywna
Mariusz Handzlik
Roman Indrzejczyk
Paweł Janeczek
Dariusz Jankowski
Natalia Januszko
Izabela Jaruga-Nowacka
Józef Joniec
Sebastian Karpiniuk
Andrzej Karweta
Mariusz Kazana
Janusz Kochanowski
Stanisław Komornicki
Stanisław Jerzy Komorowski
Paweł Krajewski
Andrzej Kremer
Zdzisław Król
Janusz Krupski
Janusz Kurtyka
Andrzej Kwaśnik
Bronisław Kwiatkowski
Wojciech Lubiński
Tadeusz Lutoborski
Barbara Maciejczyk
Barbara Mamińska
zenona Mamontowicz-Łojek
Stefan Melak
Tomasz Merta
Andrzej Michalak
Dariusz Michałowski
Stanisław Mikke
Justyna Moniuszko
Aleksandra Natalli-Świat
Janina Natusiewicz-Mirer
Piotr Nosek
Piotr Nurowski
Bronisława Orawiec-Löffler
Jan Osiński
Adam Pilch
Katarzyna Piskorska
Maciej Płażyński
Tadeusz Płoski
Agnieszka Pogródka-Węcławek
Włodzimierz Potasiński
Arkadiusz Protasiuk
Andrzej Przewoźnik
Krzysztof Putra
Ryszard Rumianek
Arkadiusz Rybicki
Andrzej Sariusz-Skąpski
Wojciech Seweryn
Sławomir Skrzypek
Leszek Solski
Władysław Stasiak
Jacek Surówka
Aleksander Szczygło
Jerzy Szmajdziński
Jolanta Szymanek-Deresz
Izabela Tomaszewska
Marek Uleryk
Anna Walentynowicz
Teresa Walewska-Przyjałkowska
zbigniew Wassermann
Wiesław Woda
Edward Wojtas
Paweł Wypych
Stanisław Zając
Janusz Zakrzeński
Artur Ziętek
Gabriela Zych