Tematyka monet

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 20 lat

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w Warszawie 2 marca 1993 r. Jest to najaktywniejsza i ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Pomysłodawcą, inicjatorem i Prezesem Zarządu Orkiestry jest Jurek Owsiak. W styczniu każdego roku Fundacja organizuje jednodniową, ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Dzień ten, nazwany Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest jak wielkie, narodowe święto. Telewizja publiczna transmituje na żywo przebieg kwesty, w całym kraju odbywają się setki koncertów, zabaw, a na ulicach miast, miasteczek i wsi w całej Polsce pojawia się 120 tysięcy wolontariuszy. Finał odbywa się także w wielu krajach świata, w których żyją Polacy. Zbiórki na rzecz Orkiestry odbywały się m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Serbii, USA, Kanadzie, Grecji, Iraku czy Meksyku.

Dzięki osiemnastu finałom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na sprzęt medyczny ponad 110 milionów dolarów amerykańskich! Dzięki 19. Finałowi WOŚP udało nam się już przygotować i przeprowadzić dwa konkursy ofert, w czasie których zakupiliśmy kilkaset kolejnych urządzeń. Aparatura medyczna zakupiona przez Fundację znajduje się we wszystkich polskich szpitalach i oddziałach dziecięcych. Jest to sprzęt najnowszej myśli technicznej.

20. Finał WOŚP odbędzie się pod hasłem: Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Swoją działalność zaczynaliśmy od ratowania życia noworodków chorych na serce. Po 20 latach nadal priorytetem w naszych działaniach jest noworodek. W tym roku skoncentrujemy się nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także pochylimy się nad zdrowiem chorej na cukrzycę mamy w ciąży, nad którą roztaczamy już od kilku lat opiekę związaną z zagrożeniami, jakie niesie ta choroba.

Fundacja prowadzi i w pełni finansuje sześć całorocznych ogólnopolskich programów medycznych, które uzyskały szerokie uznanie wśród światowych specjalistów medycyny dziecięcej:
- Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków;
- Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków;
- Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków - Infant Flow;
- Program Leczenia Dzieci Osobistymi Pompami Insulinowymi;
- Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet w Ciąży;
- Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci.

Od 2001 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bardzo aktywnie angażuje się w popularyzację wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fundacja utworzyła ośrodek szkoleniowy – Centrum Wolontariatu Szadowo Młyn, będący bazą organizowanych regularnie szkoleń w zakresie pierwszej pomocy, oraz wszelkich działań związanych z popularyzacją tej wiedzy. Organizowane przez Wielką Orkiestrę kursy ukończyło blisko 6 tysięcy osób, które następnie aktywnie angażowały się w najróżniejsze przedsięwzięcia Fundacji, będąc wolontariuszami Pokojowego Patrolu WOŚP. W 2005 r. Fundacja podjęła współpracę z Amerykańskim Stowarzyszeniem Serca (AHA – American Heart Association), Centrum Szkolenia Szadowo-Młyn stało się oficjalnym ośrodkiem szkoleniowym AHA w Polsce.

W 2006 r. Fundacja uruchomiła absolutnie nowatorski i pierwszy w świecie program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, skierowany do najmłodszych dzieci. Jego istotą jest szkolenie nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych w Polsce w zakresie zasad pierwszej pomocy, aby poprzez nauczycieli dotrzeć z tą wiedzą do dzieci. Do tej pory przeszkoliliśmy 22 752 nauczycieli z 11 736 szkół. Programem objętych jest ponad milion dzieci. Polska może stać się pierwszym krajem, w którym nauka pierwszej pomocy będzie powszechnym elementem nauczania w szkołach podstawowych. Fundacja nie tylko szkoli personel szkół, ale także przekazuje wszelkie materiały dydaktyczne – m.in. podręczniki dla nauczycieli i dla dzieci, płyty DVD, oraz manekiny do ćwiczeń.

W połowie wakacji Fundacja WOŚP organizuje wielki letni festiwal „Przystanek Woodstock”. Jego ideą jest podziękowanie za ogromne zaangażowanie wszystkim wolontariuszom i młodzieży wspierającej Orkiestrę. Festiwal ten to dwa dni niebiletowanej zabawy dla kilkuset tysięcy osób pod hasłem: „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”. Przystanek Woodstock stał się największym festiwalem rockowym open-air w Europie. Swoją niepowtarzalną atmosferą, oraz dzięki doskonałej organizacji, przyciąga fanów muzyki rockowej z całej Europy. W pełni przyjmują oni najważniejsze hasła tego spotkania – „Stop przemocy! Stop narkotykom!”, jednocząc się we wzajemnej przyjaźni na te dwa dni rock’n’rollowej zabawy.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy