Tematyka monet

50-lecie Programu 3 Polskiego Radia

Rok 2012 jest dla Trójki wyjątkowy – dokładnie 1 kwietnia Program 3 Polskiego Radia kończy 50 lat. Z tej okazji dla ogromnej rzeszy wiernych słuchaczy przygotowano wiele audycji i imprez o specyficznym trójkowym charakterze. Wszystkie będą przepełnione niepowtarzalnym trójkowym humorem, który z pewnością pozwoli zdystansować się od otaczającej rzeczywistości.

Program 3 Polskiego Radia powstał w 1962 r. i od początku swojego istnienia kierował ofertę programową do inteligencji, słuchacza o wyrobionym guście muzycznym i literackim.

Trójka zaskakuje swoją różnorodnością. Poranne i popołudniowe audycje „Zapraszamy do Trójki” dostarczają rzetelnych informacji o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie. Wieczorne i weekendowe programy są doskonałym źródłem informacji o kulturze wysokiej: teatrze, literaturze, filmie, sztuce. Wszystko to w otoczeniu muzyki z najwyższej półki, prezentowanej w autorskich audycjach. Jednak Trójka to przede wszystkim jej wierni słuchacze, ludzie o różnych gustach muzycznych, niejednolitych poglądach politycznych, odmiennych zainteresowaniach, których łączy jedno: wrażliwość na wysoką jakość, słowo i muzykę, czyli to, co w Trójce najlepsze.

Program 3 od zawsze kształtował gusty muzyczne słuchaczy. W latach 70., kiedy w rozgłośni na dobre zagościła muzyka rockowa, Trójka stała się ośrodkiem życia artystycznego, którym jest do dziś. Program skupia najwybitniejszych twórców muzycznych, kompozytorów, autorów tekstów. Magia Studia Muzycznego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przyciąga muzyków o międzynarodowej sławie, którzy lubią w tym miejscu zarówno występować, jak i nagrywać płyty. Obecnie w autorskich audycjach poświęconych muzyce można usłyszeć niemal wszystkie jej gatunki, również te spoza głównego nurtu, m.in. muzykę elektroniczną, alternatywną, poezję śpiewaną czy muzykę filmową.

Program 3 to także wiarygodne i rzetelne źródło informacji. Słuchacz Trójki znajdzie tu wiele programów o bieżących wydarzeniach społecznych i politycznych, które komentują uznani politycy, ekonomiści i eksperci. Trójka od 1992 r. prowadzi bardzo lubiany plebiscyt „Srebrne Usta”, w którym słuchacze wybierają najzabawniejsze wypowiedzi polityków.

Na antenie Programu 3 nie brakuje również audycji o tematyce kulturalnej dotyczącej teatru, literatury, filmu, sztuki. Gwarantem wysokiego poziomu audycji są zarówno ich wybitni twórcy, jak i zapraszani goście, osobistości życia społeczno-kulturalnego Polski i świata. Trójka promuje młodych twórców w dziedzinie muzyki, literatury i filmu, głównie debiutantów, których nie od dziś przyciąga magia i renoma Programu 3.

Trójka to także rozrywka najwyższej próby, która zachwyca poziomem humoru. W audycjach prezentowane są zarówno dokonania młodych, często awangardowych twórców kabaretowych, jak i najsłynniejsze w historii polskiej rozrywki nagrania archiwalne.

Znakiem rozpoznawczym anteny są jej wierni słuchacze. Koncerty w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, benefisy najważniejszych postaci ze świata polskiej kultury, dni otwarte, audycje wyjazdowe oraz akcje plenerowe są okazją do spotkań ze słuchaczami, wspomnień, ale również wymiany opinii. Nieustannie prowokujemy intelektualnie naszych słuchaczy. Wiemy, że nie zgadzają się oni na „byle co” w treści i w formie czy postępujący zalew tandety. To zobowiązuje – mówi Magda Jethon, wieloletnia dziennikarka oraz redaktor naczelna Programu 3.

Wrażliwość, a także niezwykłą hojność słuchaczy Trójki potwierdza coroczna akcja charytatywna „Idą Święta”. Fundusze uzyskane z licytacji przedmiotów podarowanych przez artystów, polityków i sportowców wspierają rodzinne domy dziecka.

Jubileuszowe obchody potrwają przez cały rok. W ich ramach na antenie Trójki pojawią się nowe propozycje programowe, audycje specjalne oraz koncerty.

Szczególnym elementem jubileuszu będzie spektakl pt. „Trójka do potęgi”, którego uroczysta premiera odbędzie się 30 marca o godz. 19.00 w Teatrze Syrena w Warszawie. Przedstawienie w reżyserii Wojciecha Malajkata (na podstawie książki Grzegorza Miecugowa, w adaptacji Wojciecha Zimińskiego) to połączenie komedii i kryminału. Wystąpią znakomici aktorzy oraz dziennikarze związani z Programem 3, m.in. Katarzyna Figura, Beata Ścibakówna, Marek Kondrat, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Hołdys oraz Artur Andrus.

Ofertę programową Trójki uzupełnia strona internetowa www. polskieradio.pl/trojka, dzięki której Programu 3 można słuchać na całym świecie.

Anna Perek-Zaborska
Polskie Radio