Tematyka monet

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA 2012

Pierwsze mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA odbyły się w w 1960 roku we Francji. Nosiły wówczas nazwę Puchar Narodów Europy, a od 1968 roku odbywają się jako mistrzostwa Europy. Organizację XIV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA po raz pierwszy powierzyła krajom Europy Środkowo Wschodniej - Polsce i Ukrainie. Na miejsce rozgrywek wybrano Warszawę (mecz otwarcia 8 czerwca 2012 roku), Gdańsk, Poznań i Wrocław oraz Kijów (finał 1 lipca 2012 roku), Charków, Donieck i Lwów. W turnieju szesnaście reprezentacji narodowych walczy o srebrny puchar noszący imię Henri Delaunaya, pierwszego sekretarza generalnego UEFA.

Mecz Polska - Grecja, który odbędzie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie, zainauguruje UEFA EURO 2012, czyli finały mistrzostw Europy w piłce nożnej. To już czternasta edycja tej imprezy. Po raz pierwszy jej gospodarzami zostały Polska i Ukraina.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywają się co cztery lata. Historyczny mecz, który rozpoczął eliminacje do pierwszego turnieju finałowego odbył się 28 września 1958 roku w Moskwie. Związek Radziecki pokonał wtedy Węgry 3:1. Triumfator tego spotkania dotarł do finału premierowej imprezy w 1960 roku, pokonując w Paryżu Jugosławię, po dogrywce 2:1. Dwa pierwsze turnieje nosiły jeszcze nazwę Pucharu Narodów Europy. Dopiero trzeci, w 1968 roku we Włoszech, otrzymał już oficjalne miano mistrzostw Europy. Początkowo, aż do 1976 roku, występowały w nich tylko cztery reprezentacje. Od 1980 roku ich liczbę zwiększono do ośmiu, a od 1996 roku do szesnastu. W kolejnym turnieju finałowym, w 2016 roku, we Francji, zagrają już 24 drużyny. Największe sukcesy w mistrzostwach Europy odnosiła reprezentacja Niemiec, triumfując trzykrotnie (1972, 1980, 1996) i trzy razy awansując do finału. Po dwa tytuły na koncie mają: Francja (1984, 2000) i Hiszpania (1964, 2008), po jednym: Związek Radziecki (1960), Włochy (1968), Czechosłowacja (1976), Holandia (1988), Dania (1992) i Grecja (2004).

Reprezentacji Polski tylko raz udało się zakwalifikować do turnieju finałowego, gdy w 2008 roku odbywał się w Austrii i Szwajcarii. Niestety drużyna prowadzona przez holenderskiego trenera Leo Beenhakkera nie wyszła z grupy. Teraz zespół selekcjonera Franciszka Smudy stanie przed szansą odniesienia pierwszego zwycięstwa w finałach mistrzostw Europy i to podczas turnieju rozgrywanego w Polsce.

Decyzja o wyborze państw gospodarzy UEFA EURO 2012 zapadła 18 kwietnia 2007 roku na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA Unii Europejskich Związków Piłkarskich w walijskim Cardiff. Następnie odbyły się eliminacje do turnieju finałowego, trwające od 11 sierpnia 2010 do 15 listopada 2011 roku, wyłaniając 14 drużyn uzyskujących prawo gry w finałach wraz z reprezentacjami Polski i Ukrainy (zwolnionymi ze startu w kwalifikacjach).

Podczas losowania w Kijowie, 2 grudnia 2011 roku, dokonano ich podziału na cztery grupy:

  • A: Polska, Grecja, Rosja, Czechy;
  • B: Holandia, Dania, Niemcy, Portugalia
  • C: Hiszpania, Włochy, Irlandia, Chorwacja;
  • D: Ukraina, Szwecja, Francja, Anglia
Szesnaście reprezentacji będzie rywalizowało na ośmiu stadionach zbudowanych specjalnie na finały lub gruntownie z tej okazji zmodernizowanych, cztery z nich znajdują się w Polsce - w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu - cztery pozostałe na Ukrainie - w Kijowie, Doniecku, Charkowie i we Lwowie.

Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup zakwalifikują się do ćwierćfinałów, ich zwycięzcy zmierzą się w spotkaniach półfinałowych, o prawo gry w finale 1 lipca na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Tytułu bronić będzie reprezentacja Hiszpanii, która w decydującym meczu ostatnich mistrzostw Europy w 2008 roku, pokonała w Wiedniu Niemcy 1:0. Zwycięska drużyna otrzyma srebrny puchar noszący imię Henriego Delaunaya, inicjatora zorganizowania piłkarskich mistrzostw Europy i byłego pierwszego sekretarza generalnego UEFA.

Dariusz Kurowski
dziennikarz sportowy