Tematyka monet

Warta Poznań

Klub Sportowy Warta powstał 15 czerwca 1912 roku. Założyciele – oprócz jednoznacznego skojarzenia z nazwą rzeki płynącej przez Poznań – chcieli jednocześnie nawiązać do innego znaczenia słowa „warta”. Klub, powstały na ziemiach ówczesnego zaboru pruskiego, miał być organizacją sportową, która „jest na posterunku” i stoi na straży polskości. Drużyna w okresie międzywojennym zdobyła mistrzostwo Polski (w 1929 r.), a w latach 1922, 1925, 1928 i 1938 szczyciła się tytułem wicemistrza.

Podstawowymi zawodnikami, którzy jednocześnie reprezentowali barwy Polski, byli: Marian Spojda – zginął w Katyniu, Wawrzyn Staliński – uczestnik igrzysk olimpijskich w Paryżu, Marian Fontowicz – uczestnik igrzysk olimpijskich w Berlinie. Wybitnym strzelcem drużyny był Fryderyk Scherfke (zdobył 131 bramek), uczestnik olimpiady w Berlinie. W czasie okupacji hitlerowskiej zawodnicy klubu kontynuowali działalność – w Poznaniu jako drużyna Wilda oraz w obozach jenieckich w Woldenbergu i Gross Born pod nazwą KS Warta. Klub został reaktywowany 18 marca 1945 r. W następnym roku drużyna zdobyła wice-mistrzostwo, a rok później mistrzostwo Polski. Kolejne lata to budowa – przy zakładach Hipolita Cegielskiego – potężnego klubu wielosekcyjnego oraz rozbudowa obiektów z 60-tysięcznym stadionem.

Od lat drużyna Zielonych startuje ze zmiennym szczęściem, grając na przemian w pierwszej, drugiej i trzeciej lidze. Wychowała tak znanych piłkarzy jak: Maciej Żurawski, Grzegorz Rasiak, Krzysztof Ratajczyk, Arkadiusz Onyszko, Arkadiusz Kaliszan, Tomasz Iwan i Tomasz Magdziarz – kapitan drużyny przez ostatnie 10 lat. Dla klubu pracowali również znani trenerzy, nie tylko z Polski: Gyula Biro, Bela Furst, Karol Vogl oraz selekcjonerzy reprezentacji Polski: Kazimierz Śmiglak, Antoni Brzeżańczyk, Tadeusz Foryś czy Michał Matyas.

Klub, który w 2012 r. obchodził Jubileusz 100-lecia, miał wiele wspaniałych chwil, przetrwał także trudne okresy wojny i przemian politycznych. Wychował mistrzów i rekordzistów świata oraz Europy, dziesiątki olimpijczyków, setki mistrzów Polski, wykształciły się w nim bogate i chlubne sportowe tradycje. Niewiele jest w kraju klubów, które mogą poszczycić się taką historią.

Zbigniew Śmiglak
Dyrektor SPN Warta Poznań