Inwestowanie

Gdzie kupować monety

Usystematyzowane zestawienie miejsc w których można dokonać zakupu monet oraz ich wady i zalety. Zakupu monet kolekcjonerskich lub okolicznościowych można dokonać na jeden z poniższych sposobów:

 • zakup monet w oddziale Narodowego Banku Polskiego,
 • zakup w sklepie numizmatycznym posiadającym siedzibę,
 • zakup w internetowych sklepach numizmatycznych,
 • zakup za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych,
 • zakup na aukcjach numizmatycznych,
 • zakup na targach, kiermaszach, giełdach staroci itp.
Zakup monet w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego

Zgodnie z Uchwałą nr 1/2006 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 13 stycznia 2006 r. oddziały okręgowe NBP prowadzą sprzedaż wartości kolekcjonerskich (w tym złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich) osobom fizycznym wyłącznie w kasach prowadzących sprzedaż tych wartości, przez przyjęcie zapłaty i bezpośrednie ich wydanie. Od reformy administracyjnej, oddziały okręgowe Narodowego Banku Polskiego znajdują się w stolicach wszystkich 16 województw, czyli w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra. Dane teleadresowe oddziałów można znaleźć na stronie NBP.

Zakup monet w jednym z oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego jest najbezpieczniejszą forma zakupu. Praktycznie nie mamy do czynienia z ryzykiem sprzedaży falsyfikatu, monety kupujemy w cenach emisyjnych. Problemem może okazać się popyt na daną monetę. W roku 2008 tradycyjnym obrazkiem były się kolejki przed oddziałami NBP w dniu emisji. W większości przypadków każdy kto ustawił się w kolejce dokonał zakupu danej monety, ale NBP wprowadzał ograniczenia co do ilości sztuk danej monety dla osoby.
Zakup monet w sklepach numizmatycznych

Zakup monet w sklepach numizmatycznych jest stosunkowo bezpieczną formą zakupu. Praktycznie nie mamy do czynienia z ryzykiem sprzedaży falsyfikatu. Monety kupujemy w cenach ustalonych przez dany sklep. W przypadku gdy dany sklep oferuje sprzedaż abonamentu i mamy wykupiony taki abonament, sprzedaż najczęściej następuje po cenie emisyjnej. Sklepy numizmatyczne bardzo często podczas sprzedaży umowy abonamentowej wymagają wpłaty zaliczki. Jest to forma zabezpieczenia przed niewykupywaniem kolejnych monet.
Zakup w internetowych w sklepach numizmatycznych

Sytuacja jest analogiczna do punktu poprzedniego, z tym wyjątkiem że najczęściej monet nie możemy odebrać osobiście lecz są one przesyłane przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. W przypadku zakupu w internetowych w sklepach numizmatycznych musimy więc liczyć się z pewnymi kosztami przesyłki oraz z ryzykami niedostarczenia lub uszkodzenia przesyłki. Sklepy numizmatyczne najczęściej wybierają ubezpieczone formy przesyłek co pozwala im na późniejsze ewentualne reklamacje.

Lista internetowych sklepów numizmatycznych których oferta gromadzona jest w serwisie www.eNumi.pl dostępna jest pod adresem www.eNumi.pl/sklep/.
Zakup za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych

Największy rynek wtórnego obrotu monet stanowią internetowe serwisy aukcyjne. Aktualnie monety sprzedaje się zarówno za pośrednictwem aukcyjnych serwisów ogólnych: jak i serwisów aukcyjnych dedykowanych numizmatyce: Bezsprzecznym liderem na rynku jest serwis allegro.pl. Każdego dnia w dziale numizmatyka trwa kilkadziesiąt tysięcy aukcji.

Zakup monet za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych niesie ze sobą największe ryzyko. Kupujący jest narażony na kilka niebezpieczeństw:
 • ryzyko oszustwa - po wylicytowaniu aukcji i dokonaniu płatności za monetę, sprzedający nie dostarczył monety; przypadek taki należy zgłosić serwisowi aukcyjnemu oraz odpowiednim organom ścigania; dzięki programom np. Program Ochrony Kupujących prowadzony przez serwis www.allegro.pl istnieje możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy,
 • ryzyko przesyłki - po wylicytowaniu aukcji i dokonaniu płatności za monetę, sprzedający wysłał monetę, ale przesyłka nie dotarła do odbiorcy lub dotarła uszkodzona; w razie niedostarczenia przesyłki reklamację składa nadawca (po 14 dniach od nadania), w razie uszkodzenia lub okradzenia przesyłki (wskazuje na to np. różnica między wagą rzeczywistą a deklarowaną na formularzu) należy zgłosić reklamację przy odbiorze (tzw. reklamacją z tytułu nienależytego wykonania usługi), wraz z pracownikiem poczty lub firmy kurierskiej należy wówczas spisać odpowiedni protokół, w którym wymienia się ubytki przesyłki i do którego załącza się dostarczone opakowanie; można również reklamować przesyłkę wtedy, gdy uszkodzenia lub ubytek zawartości były przy odbiorze niewidoczne,
 • ryzyko niezgodności opisu monety z jej stanem rzeczywistym - po wylicytowaniu aukcji i dokonaniu płatności za monetę, sprzedający dostarczył monetę, ale jej opis jest niezgodny z opisem w aukcji; przypadek taki można rozwiązać polubownie (zwrot monety, negocjacja ceny), za pomocą serwisu transakcyjnego lub w skrajnych przypadkach zgłaszając sprawę do organów ścigania.
Aby minimalizować ryzyka zaleca się:
 • sprawdzić czy sprzedający jest wiarygodny - w tym celu należy zapoznać się z komentarzami od kupujących i poszukać informacji: czy łatwo się skontaktować ze sprzedającym, czy handluje towarem dobrej jakości, czy szybko go wysyła, czy starannie go pakuje, sprawdzić od kiedy jest zarejestrowany w serwisie aukcyjnym oraz przejrzeć historię aukcji w których brał udział,
 • kupowanie od sprzedających z bardzo dużą liczbą pozytywnych komentarzy - w wielu przypadkach będą to internetowe sklepy numizmatyczne o ugruntowanej pozycji na rynku, sprzedające za pomocą serwisów aukcyjnych,
 • odbierać monety osobiście - mamy wówczas pewność, że otrzymamy monety, a także poznamy ich stan zachowania; gdy odbiór osobisty nie jest możliwy można korzystać z wysyłki z opcją sprawdzenia zawartości przesyłki, zwiększa to koszty, ale zmniejsza ryzyko.
Zakup na aukcjach numizmatycznych

Kilka razy w roku największe domy aukcyjne organizują aukcje numizmatyczne. Najczęściej na aukcjach takich licytowane są monety rzadkie, o bardzo małym nakładzie. Szczegóły dotyczące zakończonych i przyszłych aukcji można znaleźć na stronach organizatorów aukcji: Przed aukcją, organizator wydaje katalog aukcyjny, w którym zawarty jest opis wszystkich pozycji jakie będą przedmiotem licytacji. Katalog taki można zamówić u organizatora aukcji (często dostępny jest na jego stronie internetowej). Zakupy na takich zorganizowanych aukcjach są bardzo bezpieczne, bo organizator aukcji zwyczajowo gwarantuje wysoką jakość i oryginalność wystawionych monet.
Zakup na targach, kiermaszach, giełdach staroci itp.

Targi numizmatyczne są dużą masową imprezą skierowaną do odbiorców zarówno z rynku numizmatycznego, jak i z rynku masowego, ukierunkowanych na produkty o określonej tematyce, oraz tych którzy nabywają monety i kruszce w celach inwestycyjnych. W Polsce od roku 2004 odbywają się Warszawskie Międzynarodowe Targi Numizmatyczne CoinExpo. Obok Targów, od roku 2008, równolegle odbywa się Warszawska Giełda Kolekcjonerów, gdzie spotykają się kolekcjonerzy i hobbyści aby zaprezentować swoje zbiory, podpatrzeć co nowego u konkurencji, jak również uzupełnić swoje kolekcje o nowe eksponaty.

Giełdy staroci, kiermasze odbywają się z różną częstotliwością w wielu większych miastach. W Warszawie najpopularniejszym takim miejscem jest Giełda Staroci KOŁO odbywająca się w każdą niedzielę miesiąca. Raz w miesiącu organizowane są giełdy staroci w Bytomiu (każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca) i we Wrocławiu (każdy ostatni piątek i sobotę miesiąca). Lokalne giełdy staroci przyciągają najczęściej osoby starsze, nie korzystające z Internetu, chcące sprzedać lub uzupełnić swoje kolekcje numizmatyczne.

Popularnością cieszą się także duże imprezy organizowane corocznie, takie jak:
 • Jarmark Dominikański organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku,
 • Jarmark Świętojański odbywający się w czerwcu w Poznaniu,
 • jesienna giełda w Katowickim Spodku.