Tematyka monet

50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich

Pod koniec obrad Soboru Watykańskiego II, 18 listopada 1965 r., biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich list, którego główna myśl sprowadzała się do słów: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. List, mimo że napisany 20 lat po II wojnie światowej i zmianach granic wielu państw (w tym Polski i Niemiec), był aktem odwagi i mądrości – nie wszystkie na nowo wytyczone granice zostały oficjalnie uznane przez sąsiadujące ze sobą państwa.

Przesłanie listu biskupów polskich, których pomysłodawcą był ks. kardynał Bolesław Kominek, Arcybiskup Metropolita Wrocławski, było podwaliną pod odnowienie stosunków politycznych między krajami, na których II wojna światowa odcisnęła największe piętno, i rozpoczęciem dialogu.

List spotkał się z bardzo nieprzychylnym stanowiskiem ówczesnych komunistycznych władz polskich. Ale proces normalizacji się rozpoczął. Pięć lat później rząd Republiki Federalnej Niemiec uznał polską granicę zachodnią.

Na awersie monety upamiętniającej orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich znajdują się wizerunki trzech wybitnych postaci w powojennej historii Kościoła i Polski: ks. kardynała Bolesława Kominka – pomysłodawcy listu, ks. kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża i obecnie świętego, który przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego oraz zwierzchnika Kościoła w Polsce, Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także napis upamiętniający to wydarzenie.

Na rewersie znajduje się fragment listu z wyeksponowanym historycznym tekstem: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”, a także godło Rzeczypospolitej i data emisji monety.

Ks. Czesław Mazur