Tematyka monet

Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016

Polska na letnich igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w roku 1924 w Paryżu. Debiut był udany, przyniósł biało-czerwonym dwa medale – srebrny drużyny kolarzy torowców i brązowy – jeźdźca Adama Królikiewicza w konkursie skoków. Odtąd reprezentanci Polski uczestniczyli już we wszystkich igrzyskach letnich (z wyjątkiem rozgrywanych w Los Angeles w roku 1984, gdy absencję spowodowały względy polityczne). Pierwszy złoty medal dla naszych barw wywalczyła w Amsterdamie (1928) dyskobolka – Halina Konopacka. Na igrzyskach letnich nasi sportowcy zdobyli łącznie 271 medali (w tym 64 złote, 82 srebrne i 125 brązowych), a największy w tym udział mają: lekkoatleci, pięściarze, zapaśnicy i szermierze.

Najwięcej medali – 32 – biało-czerwoni przywieźli z Moskwy (1980), najwięcej złotych – po 7 – z: Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Atlanty (1996).

Począwszy od Aten (2004) kolejne igrzyska wzbogacały nasz dorobek tylko o 10 olimpijskich krążków, a i pozycja Polski w rankingu światowym słabła. Jedną z przyczyn jest zmiana „geografii” światowego sportu – powstało wiele nowych, samodzielnych państw. Silnie rozwinął się sport w Azji i Afryce, przez co trudniej o medalowe zdobycze. Dłuższa jest też – zwłaszcza dla zawodników z Europy – droga do udziału w igrzyskach. Wiedzie przez złożony system kwalifikacji. Liczymy jednak na udane występy biało-czerwonych i złamanie bariery dziesięciu medali. Igrzyska w Rio de Janeiro (5–21 sierpnia 2016 r.) będą pierwszą taką imprezą w Ameryce Południowej i – mimo 5-godzinnej różnicy czasu – na pewno wzbudzą nad Wisłą wielkie zainteresowanie. Nie tylko wśród kibiców sportowych.

RZUT MŁOTEM W WYKONANIU KOBIET w programie olimpijskim pojawił się w Sydney w roku 2000. Inauguracyjny konkurs wygrała niespełna 18-letnia wówczas Kamila Skolimowska.

Potem jeszcze dwukrotnie (Ateny, Pekin) uczestniczyła w igrzyskach. 15-krotnie biła rekordy kraju, 12 razy była mistrzynią Polski. Zmarła nagle na zgrupowaniu w Portugalii w lutym 2009 r. Godną kontynuatorką jej osiągnięć jest przyjaciółka z rzutni – Anita Włodarczyk. Ona ma już w dorobku olimpijskie wicemistrzostwo (Londyn 2012), dwa tytuły mistrzyni świata i obecny rekord świata. To wielka nadzieja biało-czerwonych na olimpijski medal w Rio de Janeiro.

KOLARSTWO GÓRSKIE (MTB) pełnoprawną dyscypliną sportową jest dopiero od ćwierćwiecza, a na igrzyskach olimpijskich jest obecne od Atlanty (1996). Do Polski trafiło dość szybko i z biegiem lat biało-czerwoni zaczęli odnosić w tej dyscyplinie znaczące sukcesy. Najwięcej mają ich na koncie nasze panie: Anna Szafraniec, Aleksandra Dawidowicz oraz superczempionka Maja Włoszczowska. To wicemistrzyni olimpijska z Pekinu (2008) i zdobywczyni 20 (!) medali (w tym 4 złotych) z mistrzostw świata i Europy w różnych konkurencjach MTB. Na I Igrzyskach Europejskich (Baku 2015) zdobyła brąz. W Rio powinna również być mocnym ogniwem naszej reprezentacji.

Henryk Urbaś
Polski Komitet Olimpijski