Rynek złota

Rynek złota - komentarz eksperta Mennicy Polskiej [25.04.2017]

Po raz kolejny możemy obserwować jak zmiany gospodarczo - polityczne na świecie wpływają na notowania złota. W ostatnią niedzielę Francuzi poszli do urn i oddali swoje głosy w wyborach prezydenckich. Do drugiej tury, zgodnie z oczekiwaniami, przeszedł młody centrowiec Emmanuel Macron oraz prawicowa radykalistka Marine Le Pen. Reakcja notowań złota na informacje z Francji była natychmiastowa — prowadzenie euroentuzjastycznego Macrona spowodowało 20-dolarowy spadek ceny żółtego kruszcu.
Ewentualna przewaga przedstawicielki Frontu Narodowego w drugiej turze wyborów we Francji prawdopodobnie będzie skutkowała wzrostem cen złota. Natomiast zwycięstwo Macrona najprawdopodobniej spowoduje spadek lub stabilizację cen żółtego kruszcu.
Jeśli chodzi o przebieg drugiej tury omawianych wyborów, sondaże przewidują przewagę Macrona 60% do 40%. Nie należy jednak zapominać, że zgodnie z wcześniejszymi sondażami, Wielka Brytania miała pozostać w Unii Europejskiej, a prezydentem Stanów Zjednoczonych miała zostać Hillary Clinton. Pada więc pytanie - co dalej? Kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich? Dowiemy się tego najprawdopodobniej 7 maja, bo właśnie wtedy ma się odbyć głosowanie Francuzów.

Marta Bassani-Prusik,
Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych,
Mennica Polska