Tematyka monet

100-lecie objawień fatimskich

W 1917 r. w Europie od trzech lat trwa bratobójcza wojna. W Portugalii trwają prześladowania Kościoła. W Petersburgu wybucha bolszewicka rewolucja.

Fatima to niewielkie miasto w środkowej Portugalii. Od 13 maja do 13 października 1917 r. trojgu dzieciom objawiała się tam Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Hiacynta i Franciszek oraz Łucja dos Santos. W 1921 r. miejscowy biskup wyraził zgodę na odprawianie Mszy Św. dla pielgrzymów, a w 1930 r. Stolica Apostolska zezwoliła na kult Matki Bożej Fatimskiej. W 1967 r. papież Paweł VI potwierdził wiarygodność objawień w adhortacji Signum magnum. W roku 2000 Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił treść tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. W stulecie objawień, 13 maja 2017 r, papież Franciszek kanonizował rodzeństwo.

Z objawieniami związane są trzy części „tajemnicy”. Pierwsze dwie tajemnice zawierają wizję piekła, wezwanie do kultu Niepokalanego Serca Maryi i wyobrażenie drugiej wojny światowej oraz zapowiadają ogromne szkody, jakie Rosja ma wyrządzić ludzkości przez odejście od wiary i wprowadzenie komunistycznego totalitaryzmu. Trzecia część „tajemnicy”, spisana 3 stycznia 1944 r., ukazuje papieża, który idzie samotnie przez na wpół zrujnowane miasto, aby wspiąć się na szczyt góry i ponieść męczeńską śmierć u stóp krzyża. Góra i miasto – wyjaśnia Kongregacja Nauki Wiary – symbolizują miejsce, w którym toczy się historia ludzi. Historia jest mozolnym wspinaniem się człowieka ku górze. Jest jednocześnie miejscem tworzenia i zniszczenia, miejscem wspólnoty i postępu, ale także miejscem skrajnych niebezpieczeństw i zagrożeń. Człowiek nie jest jednak biernym przedmiotem historii. Przyszłość nie jest zdeterminowana, ale powierzona jest ludzkiej wolności. Krzyż na górze jest punktem orientacyjnym i celem historii. W krzyżu zniszczenie zostało przemienione w zbawienie. Jest to więc wizja krzepiąca. W objawieniach Matka Boża wyraża życzenie by wierni przystępowali do Komunii Św. w pierwsze soboty miesiąca w celu zadośćuczynienia za dotychczas popełnione grzechy.

Jan Paweł II był przekonany, że objawienia fatimskie są jednym z największych znaków danych człowiekowi w XX wieku. W koronie Matki Bożej Fatimskiej umieszczono kulę, która ugodziła go podczas zamachu 13 maja 1981 r., sam papież łączył zresztą swoje cudowne ocalenie z interwencją Matki Bożej Fatimskiej.

Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie