Rynek złota

Rynek złota - komentarz eksperta Mennicy Polskiej [13.03.2019]

Od wczorajszego popołudnia ceny złota zaczęły gwałtownie rosnąć. Przyczyną takiej sytuacji na rynku kruszców jest przede wszystkim wynik głosowania w parlamencie brytyjskim, dotyczący umowy brexitowej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Umowa nie została finalnie zatwierdzona, więc wyjście Brytyjczyków z UE nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy, kiedy i w jaki sposób w ogóle dojdzie do Brexitu — te pytania nieustannie wpływają na niepokój inwestorów.

W kontekście powyższego warto zauważyć, że zmieniły się proporcje w głosowaniu — w odniesieniu do tego, które miało miejsce w styczniu br. W najnowszym za wynegocjowaną przez rząd brytyjski umową zagłosowało 242 członków Izby Gmin (poprzednio 202). Przeciw było zaś 391 (poprzednio 432).

Sytuacja na Wyspach szczególnie interesuje Polaków — nie tylko ze względu na powiązania gospodarcze, ale również niepewną sytuację polskich emigrantów. Rodzimy rynek reaguje podobnie do światowego. Dziś uncja złota jest wyceniania na 4.973,00 PLN / t.oz. (1.306,00 USD / t.oz.).

Marta Bassani-Prusik,
Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych,
Mennica Polska