Projektanci monet

Sebastian Mikołajczak

Sebastian Mikołajczak ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze Specjalizacji Rzeźba oraz stopień doktora habilitowanego nauk artystycznych. Jest wykładowcą na macierzystej uczelni. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Prezentował je zarówno na wystawach ogólnopolskich, jak i zagranicznych. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM) oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Do najważniejszych osiągnięć w dziedzinie projektowania monet zaliczyć można:

  • Nagroda COTY 2016 (Coin of the Year Award) dla srebrnej monety o nominale 10 zł Jan Karski wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski. W tym prestiżowym konkursie numizmatycznym uzyskała ona tytuł „Najbardziej inspirującej monety świata”.
  • Nagroda dla srebrnej monety o nominale 10 zł z Serii Wielcy polscy ekonomiści – „Mikołaj Kopernik” wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski, która zdobyła główną nagrodę w kategorii Moneta klasyczna w międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”.
  • 2017 - I nagroda w międzynarodowym konkursie Centralnego Banku Irlandii na srebrną monetę o nominale 15 euro poświęconą twórczości Jonathana Swifta w 350 rocznicę urodzin, Dublin, Irlandia.
  • 2018 - I nagroda w międzynarodowym konkursie Centralnego Banku Estonii Eesti Pank na srebrną monetę o nominale 15 euro poświęconą 150. rocznicy urodzin Jaana Tõnissona, Tallinn, Estonia.
  • 2019 - III nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt monety 2019 International Coin Design Competition 2019, Osaka, Japonia.
  • 2020 - II nagroda w konkursie „Coin Constellation – 2020”.w kategorii "Unikalna koncepcja" za monetę Creation of the World, 5 dolarów, Niue Island.
  • 2021 - II oraz III nagroda w międzynarodowym konkursie Centralnego Banku Estonii Eesti Pank na srebrną monetę o nominale 15 euro poświęconą 150. rocznicy urodzin Johan Pitka, Tallinn, Estonia
  • Medallist Honoris Causa za szczególne zasługi w dziedzinie sztuki medalierskiej przyznawane przez profesora Bogomila Nikolova z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, w Bułgarii. Nagrodę przyznano podczas kongresu FIDEM Art Medal Congress and Medal Exhibition w 2018 roku w Ottawie, w Kanadzie.


Projektant monet (awers oraz rewers)