Projektanci monet

Ewa Tyc-Karpińska

Ewa Tyc-Karpińska ukończyła w roku 1966 Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1981 r. współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim. Wykonała ok. 2000 projektów graficznych monet – do produkcji weszło ok. 200 monet – i ok. 100 projektów medali. Jest autorką rewersów wszystkich monet powszechnego obiegu (od 1 grosza do 5 złotych) wprowadzonych w wyniku denominacji złotego w 1995 r., a także dwóch awersów, tj. dwu- i pięciozłotówki. Wykonała pierwszą w Polsce monetę z achromatycznym hologramem 3D, oraz pierwszą na świecie monetę wykorzystującą technikę nanotechnologii, wyprodukowaną przez Mennicę Polską. Jej monety są sygnowane charakterystycznym monogramem mającym postać superpozycji liter E i T.

Do jej najważniejszych sukcesów w dziedzinie projektowania monet zalicza się:

  • 1994 – srebrna moneta kolekcjonerska „Powstanie Warszawskie” zwyciężyła w konkursie monet w Nowym Jorku i otrzymała tytuł "Najbardziej inspirująca moneta świata".
  • 1996 – na XIX Konferencji Dyrektorów Mennic bimetaliczna moneta powszechnego obiegu o nominale 5 złotych otrzymała tytuł: "Najlepsza technicznie moneta obiegowa".
  • 2000 - wybita stemplem lustrzanym w złocie i srebrze z okazji roku 2000 trzyczęściowa moneta o nominale 200 złotych w światowym konkursie monet w stolicy Australii, Canberze, zwyciężyła i otrzymała tytuł: "Najbardziej zaawansowana technicznie złota moneta kolekcjonerska proof".
  • 2009 – na międzynarodowym konkursie monet kolekcjonerskich w Petersburgu moneta "Sybiracy" otrzymała I nagrodę za najlepsze walory artystyczne.


Projektant monet (awers oraz rewers)