Tematyka monet

Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020

Od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku stolicą światowego sportu będzie Tokio, gdzie zostaną rozegrane Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Odbędą się one rok później, niż planowano, co jest skutkiem pandemii COVID-19. Igrzyska to wydarzenie szczególne, organizowane co cztery lata, a zdobyty na nich medal jest dla każdego sportowca wyjątkowo cennym trofeum.

Japońska stolica będzie gościć olimpijczyków po raz drugi. W 1964 roku polscy sportowcy wywalczyli tam 23 medale, aż siedmiokrotnie grano im Mazurka Dąbrowskiego.

Obecnie, gdy do rywalizacji staje nowe pokolenie zawodników, o taki wynik będzie ogromnie trudno. Liczymy jednak, że biało-czerwoni zdołają przekroczyć granicę 11 medali – to liczba olimpijskich trofeów zdobytych w Rio de Janeiro w roku 2016.

Największe nadzieje wiążemy z drużyną siatkarzy, którzy obecnie są mistrzami świata. Właśnie im jest poświęcona 200-złotowa moneta emitowana przez Narodowy Bank Polski. Na monecie, zarówno na awersie, jak i na rewersie, przedstawiono sylwetki zawodników szybujących w wyskoku nad siatką i zbijających piłkę na pole rywali. Liczymy na to, że równie efektownie (i skutecznie) polska drużyna zaprezentuje się podczas turnieju olimpijskiego.

Innymi dyscyplinami, z którymi wiążemy medalowe nadzieje, są lekkoatletyka i sporty wodne (kajakarstwo, wioślarstwo i żeglarstwo). Sylwetki zawodniczek z dwójki kajakowej znajdziemy na rewersie monety 10-złotowej. Awers z kolei przedstawia słynny wulkan Fudżi, ozdobiony gałązkami kwitnącej wiśni symbolizującymi kraj gospodarza igrzysk w 2021 roku.

Henryk Urbaś
Polski Komitet Olimpijski