Tematyka monet

Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano pod koniec 2019 r. W 2020 r. wirus rozprzestrzenił się niemalże na cały świat, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. Wielu ludzi po zakażeniu nowym wirusem straciło życie. Pandemia COVID-19 spowodowała także globalny chaos społeczny i gospodarczy, w tym największą światową recesję od czasów wielkiego kryzysu. Aby przeciwstawić się pandemii, potrzebne były szybkie i zdecydowane działania.

Na pierwszej linii frontu walki z nieznanym wrogiem, który z dnia na dzień stawał się silniejszy i bezwzględniejszy, stanęli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, farmaceuci oraz pozostały personel medyczny i wspomagający. To oni już prawie dwa lata nieprzerwanie prowadzą wojnę z koronawirusem. Narażając zdrowie i życie, dzielnie walczą o każdego pacjenta. Dzięki ich ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji ludzie chorujący na COVID-19 mają szansę na powrót do zdrowia i do swoich rodzin. Ich wysiłek ma również niebagatelne znaczenie dla losów ekonomicznych naszego kraju oraz światowej gospodarki.

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważny jest drugi człowiek. Przypomniała o znaczeniu zawodów medycznych. W hołdzie personelowi medycznemu, w podzięce za trud i zaangażowanie oraz za profesjonalizm, serce, współczucie i empatię okazywane pacjentom Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” o nominale 10 zł.

Na rewersie monety jest przedstawiona dłoń lekarza w rękawiczce chirurgicznej, ujmująca z troską dłoń pacjenta. Umieszczona poniżej wstęga o barwach Rzeczypospolitej Polskiej została wykonana metodą druku UV, a napis na monecie głosi: „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”. Na awersie widnieją nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Narodowy Bank Polski