Ciekawostki

Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie latającą monetę

Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie monetę, która unosi się w powietrzu. Inspiracją dla autorów pionierskiego projektu UFO MP-1766 było hasło „The sky is not the limit”. Międzynarodowa premiera monety miała miejsce podczas Forum Technicznego w Berlinie, odbywającego się w ramach prestiżowego wydarzenia branżowego World Money Fair 2024. Autorskie rozwiązanie Mennicy wzbudziło ogromne zainteresowanie ekspertów i uczestników targów.

Moneta UFO MP-1766 potwierdziła, że Mennica Polska nie bez powodu uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie – konsekwentnie wyznacza trendy i tworzy rynkowy benchmark.

– Nasza moneta to efekt wytężonej pracy szerokiego grona ekspertów Mennicy Polskiej, którzy potrafią realizować najbardziej ambitne koncepty. UFO wprawiamy w ruch dzięki silnikowi ukrytemu w jego wnętrzu. Pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu. Zaprezentowana podczas Forum Technicznego w Berlinie moneta to prototyp. Do szerszego grona odbiorców UFO MP-1766 trafi najpewniej w drugim kwartale tego roku – wyjaśnia Łukasz Karda, Dyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej.

Pionierski projekt Mennicy Polskiej wzniósł twórców na zupełnie inny poziom sztuki menniczej, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnej technologii, jak i artystyczną wizję. Poza wdrożeniem autorskiego rozwiązania, na uwagę zasługują także forma oraz design. UFO to nie tylko obiekt latający, ale również świecący w ciemności – efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. W celu pełniejszego podkreślenia walorów estetycznych w procesie produkcji zastosowano druk cyfrowy i selektywne powlekanie miedzią.

W unikalnym na skalę światową projekcie UFO MP-1766 połączono bogate doświadczenie w produkcji, zdobywane od blisko 260 lat (stąd rok 1766 w nazwie), z zaawansowaną technologią i futurystyczną estetyką. Śmiałe koncepcje artystyczne oraz innowacyjność w produkcji to niekwestionowane wyróżniki działalności Mennicy Polskiej. – Ponad dekadę temu jako pierwsi na świecie wyprodukowaliśmy monetę przestrzenną. Potem systematycznie zaskakiwaliśmy kolejnymi ambitnymi projektami w niestandardowej formie. Teraz na nowo zapisujemy się na kartach historii mogąc pochwalić się wykorzystaniem naszego know-how do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety. Nasze autorskie rozwiązanie wzbudziło ogromne zainteresowanie w branży. Tak duży sukces podczas międzynarodowych targów menniczych, które są uznawane za jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, napawa nas ogromną dumą – powiedziała Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

Pierwsze na świecie latające mennicze dzieło zostało wykonane z siedmiu uncji srebra najwyższej próby. Pomimo niestandardowej formy moneta jest legalnym środkiem płatniczym, choć realna wartość jest istotnie wyższa niż nominalna.