Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej [20]

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Nominał: 20 zł
Wymiary: 150 x 77 mm
Nakład: 55000 sztuk
Data emisji: 2017-08-21
Cena emisyjna: 60 zł
Projektant: Justyna Kopecka
Na stronie odwrotnej banknotu widzimy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej — iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyj-ny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny - herb paulinów. Symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu.
Na stronie przedniej banknotu poświęconego okrągłej rocznicy tego wydarzenia ukazane zostały w wersji graficznej korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 r.). Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej. Korony Maryi i Dzieciątka są podtrzymywane przez pary aniołów. Związane jest to z kultem Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze. Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu. Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. Związane jest to z życiem świętego Pawła I Pustelnika, patrona paulinów. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
65.00  
66.70  
www.mennica-gdanska.pl 68.00
69.90  
www.supermonety.pl 69.99
www.e-numizmatyk.pl 70.00
www.numizmatyczny.pl 70.00
www.swiat-monet.pl 70.00
72.00  
www.numizmatyczny.com 75.00
www.enumizmatyczny.pl 84.90
84.99  
84.99  
www.goldon.pl 85.00
89.00  
89.00  
www.monety.gdynia.pl 89.00
99.00  
149.00  
159.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z banknotem

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status —jest Matką, Obroń-czynią, Królową. Odnotował to już Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego", nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą. Na przestrzeni wieków wielu polskich władców modliło się o wstawiennictwo przed jej Cudownym Obrazem, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów. Kult maryjny znalazł wyraz i rozwinięcie w ślubach króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej po potopie szwedzkim. Dopełnieniem ślubów we Lwowie była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 r. Była to pierwsza, dokonana poza Rzymem i Italią, ...

Czytaj cały artykuł