Ochrona granicy wschodniej [20]

Ochrona polskiej granicy wschodniej

Nominał: 20 zł
Wymiary: 150 x 77 mm
Nakład: 80000 sztuk
Data emisji: 2022-07-19
Cena emisyjna: 130 zł
Projektant: Agnieszka Próchniak
Centralnie śmigłowiec Policji typu S-70i Black Hawk w trakcie lotu nad terenami położonymi przy polskiej granicy wschodniej – całość w kolorach szarym, brązowym i zielonym, powyżej wizerunek samolotu F-16 w kolorze niebieskim (uzupełnienie elementów w kolorze zielonym znajduje się na stronie przedniej banknotu), wizerunek samolotu w całości widoczny pod światło. Z prawej strony kontur północno-wschodniej granicy państwa polskiego i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym – w kolorze białym; w tle orła ukośne linie w kolorze szarym oraz mikrodrukiem powtarzające się napisy: NARODOWYBANKPOLSKI/20/OCHRONAPOLSKIEJGRANICYWSCHODNIEJ w kolorze niebieskim. Tło środkowej części banknotu stanowią ozdobne elementy oraz mikrodruki w postaci powtarzających się napisów: 20 ZŁ i OCHRONA POLSKIEJ GRANICY WSCHODNIEJ o zmiennej wysokości, w kolorach brązowym i szarym. U dołu, na tle wyodrębnionej prostokątnej płaszczyzny z ornamentem, pośrodku napis: BANKNOTY EMITOWANE PRZEZ NARODOWY BANK POLSKI / SĄ PRAWNYM ŚRODKIEM PŁATNICZYM W POLSCE w kolorach czerwonym i zielonym, z prawej strony liczba: 20 wypełniona wzorem oraz z jej prawej strony napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH – całość w kolorze niebieskim, z lewej strony napis: NARODOWY / BANK POLSKI w kolorach zielonym i czerwonym. Wzdłuż prawej górnej krawędzi mikrodrukiem powtarzające się napisy: 20ZŁOTYCH/20ZŁOTYCH/, poniżej NARODOWYBANKPOLSKI i pod nim 20ZŁOTYCH/20ZŁOTYCH/ o zmiennej wysokości, w kolorze niebieskim. Z lewej strony następujące po sobie napis: RP w kolorze złotym, liczba: 20 w kolorze turkusowym i napis: NBP w kolorze złotym, tworzące pionowy pas, wydrukowane farbą opalizującą, widoczne w zależności od kąta patrzenia. W lewym rogu, u góry, liczba: 20 wypełniona wzorem, cyfra: 2 w kolorze zielonym, cyfra: 0 w kolorach zielonym i czerwonym, z prawej strony liczby, pionowo, ułożony z liter pod kątem 90° napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH w kolorze czerwonym. Wzdłuż dolnej krawędzi mikrodrukiem powtarzające się napisy: 20ZŁOTYCH/NBP/ w kolorze białym na zielonym tle. W prawym rogu, u dołu, napis: A. PRÓCHNIAK DEL. J. KOPECKA SC. PWPW S.A. w kolorze szarym. U góry i u dołu, wzdłuż brzegu oraz z lewej strony, gilosze i wzory w kolorach zielonym, brązowym, szarym i niebieskim.
Z lewej strony postacie funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego w mundurach polowych podczas służby; poniżej mikrodrukiem powtarzający się napis: OCHRONAPOLSKIEJGRANICYWSCHODNIEJ/NBP/20/ o zmiennej wysokości – całość w kolorze czarnym. W dolnej części, na tle munduru funkcjonariusza Straży Granicznej, widoczna w zależności od kąta patrzenia liczba: 20 w układzie pionowym. U góry, z lewej strony, liczba: 20 wypełniona wzorem w kolorze brązowym, z jej prawej strony napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH w kolorze czerwonym. W tle postaci mikrodrukiem powtarzające się fragmenty: rot ślubowania składanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, roty przysięgi wojskowej oraz napisu: WOJSKOPOLSKIESGPOLICJA o zmiennej wysokości, w kolorach niebieskim, żółtym i zielonym. Poniżej postaci oznaczenie numeracji w kolorze czerwonym. Centralnie stylizowana mapa wschodniej części terytorium państwa polskiego, na jej tle, u góry, wizerunek samolotu F-16 w kolorze zielonym (uzupełnienie elementów w kolorze niebieskim znajduje się na stronie odwrotnej banknotu), wizerunek samolotu w całości widoczny pod światło. Poniżej wizerunku samolotu napis: NARODOWY / BANK / POLSKI w kolorach czerwonym i czarnym; pod nim wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz napis: WARSZAWA, 18 STYCZNIA 2022 R., poniżej napisy: PREZES i podpis oraz GŁÓWNY SKARBNIK i podpis – całość w kolorze czarnym; pod napisami, u dołu, napis: OCHRONA POLSKIEJ / GRANICY WSCHODNIEJ w kolorach czerwonym i czarnym. W tle ozdobne elementy oraz mikrodruki w postaci powtarzających się napisów: 20 ZŁ i OCHRONA POLSKIEJ GRANICY WSCHODNIEJ o zmiennej wysokości, w kolorach zielonym i żółtym. Z prawej strony, u góry, oznaczenie numeracji w kolorze czarnym, u dołu liczba: 20 i napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH wydrukowane farbą zmienną optycznie, płynnie zmieniającą kolor w zależności od kąta patrzenia ze złotego na zielony; powyżej napisu oznaczenie dla niewidomych – pionowo, ułożona z cyfr pod kątem 90°, wyczuwalna dotykiem, wytłoczona liczba: XX. U góry i u dołu, wzdłuż brzegu, gilosze i wzory w kolorach zielonym, szarym i niebieskim.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
99.00  
99.00  
105.00  
www.numisklep.pl 110.00
www.coin24.pl 119.00
www.monety.gdynia.pl 119.00
www.goldon.pl 130.00
www.numizmatyczny.pl 130.00
134.75  
www.mdnumi.pl 135.00
139.00  
149.00  
149.00  
www.e-kolekcjoner.pl 149.00
149.00  
www.numizmatyczny.com 149.00
149.90  
www.omega-numizmaty.pl 165.00
165.00  
www.swiat-monet.pl 170.00
www.supermonety.pl 199.99

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Film dotyczący banknotu


Artykuł związany z banknotem

Ochrona polskiej granicy wschodniej

Wraz ze stłumieniem w roku 2020 wolnościowych wystąpień społeczeństwa Białorusi umocniona w niej została dominacja Federacji Rosyjskiej, polegająca na uzależnieniu gospodarczym i militarnym. To umożliwiło reżimowi Władimira Putina podjęcie kolejnych kroków, których celem jest próba odbudowy imperium w kształcie terytorialnym zbliżonym do tego, jaki Związek Sowiecki osiągnął po II wojnie światowej. Kilka miesięcy przed rozpoczętą 24 lutego 2022 r. inwazją na Ukrainę Rosja zintensyfikowała działania zmierzające do destabilizacji krajów Europy. Główną metodą jest wywoływanie sztucznych kryzysów migracyjnych, które wcześniej naruszały już granice państw skandynawskich i bałtyckich. Latem 2021 r. we współpracy z reżimem ...

Czytaj cały artykuł