Jan Matejko [20]

Jan Matejko (1838-1893)

Seria: Polscy malarze XIX / XX wieku
Nominał: 20 zł
Metal: 925/1000 Ag
Wymiary: 40x28 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 57000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: tampondruk
Data emisji: 2002-12-11
Cena emisyjna: 72 zł
Z lewej strony autoportret Jana Matejki, poniżej napis: JAN MATEJKO / 1838-1893. Z prawej strony fragment stylizowanego szkicu do obrazu Jana Matejki Stańczyk. W prawym dolnym rogu paleta i trzy pędzle. Na palecie farby: czerwona, żółta, zielona i niebieska.
Stylizowany wizerunek obrazu Jana Matejki Stańczyk (Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska). W prawym dolnym rogu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wokół orła napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2002 oraz 20 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.e-kolekcjoner.pl 159.00
169.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Jan Matejko

„Był tym, który ukazał przed zdumionymi oczyma narodu polskiego widmo jego sumienia, jego cierpień, marzeń, chwaty, potęgi, zbrodni i upadku, widmo tak żywe, tak cudownie obecne, którego nie unicestwi czas" - te słowa charakteryzujące znaczenie twórczości Jana Matejki, wypowiedziane wiele lat temu przez Stanisława Witkiewicza, do dziś nie straciły swej aktualności.

Matejko był malarzem, który osiągnął w swoim życiu największe zaszczyty. Był honorowym członkiem wielu stowarzyszeń artystycznych, piastował godność członka Akademii Umiejętności w Krakowie, Instytutu Francuskiego i Akademii Sztuki w Berlinie, był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, kawalerem Legii Honorowej. W jego krakowskiej pracowni przy ul. ...

Czytaj cały artykuł