15-lecie Senatu III RP [20]

15-lecie Senatu III RP

Seria: brak
Nominał: 20 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 38.61 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 67000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: bursztyn
Data emisji: 2004-05-24
Cena emisyjna: 79 zł
Z prawej strony wizerunek laski marszałkowskiej z bursztynem. W tle w środkowej części stylizowany wizerunek orła z płaskorzeźby w siedzibie Senatu RP. Z lewej strony oraz u dołu napis: 15-LECIE SENATU III RP.
Stylizowany wizerunek sali posiedzeń Senatu. U góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 20 / ZŁ. U dołu w środkowej części oznaczenie roku emisji: 2004 oraz poniżej półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

15-lecie Senatu III RP

Od początku swego pięćsetletniego istnienia polski parlamentaryzm ukształtował się jako system dwuizbowy, złożony z izby poselskiej i senatu. Trzecim „stanem sejmującym" był król. Dla uchwalenia konstytucji, czyli ustawy, potrzebna była zgoda tych trzech stanów. Skład izby poselskiej opierał się na wybieralnych członkach, w skład senatu wchodzili natomiast mianowani dożywotnio przez króla dostojnicy królestwa: wojewodowie, kasztelani i wysocy urzędnicy państwowi oraz najwyżsi dostojnicy kościelni. Senat miał prawo veta, mógł występować z własnymi projektami konstytucji.

Senat, będący częścią polskiej tradycji ustrojowej, utrzymano w XIX wieku w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim - organizmach państwowych o ograniczonej ...

Czytaj cały artykuł