Jeździec piastowski [200]

Jeździec piastowski

Seria: Historia Jazdy Polskiej
Nominał: 200 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 27 mm
Waga: 15.5 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2006-11-22
Cena emisyjna: 1280 zł
W centralnej części stylizowany wizerunek pancernego drużynnika konnego z obnażonym mieczem oraz w tle jego cień. Z lewej strony półkolem napis: JEŹDZIEC PIASTOWSKI.
Z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony wizerunek rękojeści miecza koronacyjnego władców Polski "Szczerbca" na tle motywu z tej rękojesci. Z prawej strony oznaczenie roku emisji: 2006. U góry z prawej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. U dołu napis: 200 ZŁ.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Jeździec piastowski

Początki polskiej jazdy są trudne do ustalenia. Niewątpliwie już w czasie kształtowania się naszej państwowości istniały siły zbrojne, w których znaczną rolę odgrywali konni wojownicy. Posiadanie takich wojów było niezbędnym warunkiem sprawowania władzy na rozległych, zalesionych terytoriach. Sława konnych oddziałów władców Polski sięgała daleko - żydowski kupiec z arabskiej Hiszpanii, Ibrahim ibn Jakub, podróżujący po Europie w początkach II połowy X wieku, pisał już z uznaniem i podziwem o siłach zbrojnych „króla Północy", jak nazywał panującego w Polsce Mieszka.Według niego piastowski książę dysponował drużyną liczącą 3 tysiące pancernych wojów, których „setka znaczy tyle, co dziesięć secin innych wojowników". ...

Czytaj cały artykuł