Osadnictwo w Ameryce [10]

400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 21 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 126000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: szkło
Data emisji: 2008-12-17
Cena emisyjna: 106 zł
W środku na rdzeniu szklanym stylizowany wizerunek mężczyzny wydmuchującego szklane naczynie oraz w otoku rdzenia napis: POLSKIEGO OSADNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ. Z lewej i z prawej strony rdzenia stylizowane wizerunki mężczyzn zajmujących się wytapianiem szkła. Powyżej rdzenia stylizowane wizerunki statku oraz przybyłych osadników. Poniżej rdzenia napis: JAMESTOWN, umieszczony na szarfie. Pod nim napis: 400. ROCZNICA.
W środku na rdzeniu szklanym stylizowany wizerunek mężczyzny wydmuchującego szklane naczynie oraz w otoku rdzenia napis: POLSKIEGO OSADNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ, czytany od strony odwrotnej monety. Na pierścieniu fragmenty stylizowanej mapy Wirginii. U góry napis: VIRGINIA, umieszczony na szarfie. Z lewej strony rdzenia wizerunki osadników, z prawej strony wizerunki Indian. Poniżej rdzenia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z lewej strony orła oznaczenie roku emisji: 2008. Z prawej strony napis: 10/ZŁ. U dołu półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Przy lewej łapie orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
60.00  
65.00  
www.numizmatyczny.com 70.00
www.coin24.pl 78.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Osadnictwo w Ameryce Północnej

W październiku 1608 r., wkrótce po założeniu pierwszej kolonii angielskiej na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, na Nowy Kontynent przybyli także polscy osadnicy. Zapoczątkowali tym samym nie tylko powstanie wieloetnicznej Wirginii, ale również późniejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki – kraju założonego i zamieszkałego przez potomków emigrantów – w tym polskich – którzy na tej ziemi szukali i szukają nadal „ziemi obiecanej”.

W 1606 r. król Jakub I Stuart wydał kartę nadania dla kompanii kupieckiej Virginia Company of London praw do kolonizowania i eksploatacji południowej części Ameryki Północnej. Dzięki temu Anglicy zaczęli tworzyć własne kolonie w Nowym Świecie odkrytym przez ...

Czytaj cały artykuł