Tysiąclecie Gdańska [200]

Tysiąclecie Miasta Gdańska (997-1997)

Seria: brak
Nominał: 200 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 27 mm
Waga: 15.5 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 2000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 1996-12-18
Cena emisyjna: 990 zł
Lwy podtrzymujące tarczę herbową z koroną i dwoma krzyżami, nad herbem rok: 997 oraz zwieńczenie w kształcie roślinnego ozdobnika, pod herbem rok: 1997. Całość otoczona drobnym ornamentem. W otoku napis: TYSIĄCLECIE MIASTA GDAŃSKA, ponad napisem ozdobny ornament, z lewej strony u góry przerwany.
Wizerunek orła na tarczy herbowej ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nad tarczą z orłem oznaczenie roku emisji: 1996, całość otoczona drobnym ornamentem. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 200 ZŁOTYCH, ponad napisem ozdobny ornament, z lewej strony przerwany.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
Aktualnie brak ofert w sklepach internetowych.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Tysiąclecie Miasta Gdańska

Moneta upamiętnia tysiąclecie dziejów jednego z najstarszych miast polskich, pełniącego w swojej historii funkcję międzynarodowego ośrodka gospodarczego w basenie Morza Bałtyckiego. Jego dzieje są ściśle związane z losami Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy Gdańsk był wzmiankowany w Żywocie Św. Wojciecha pod datą 997 r. jako „urbs Gyddanzyc". Prawa miejskie otrzymał około 1260 r. Ten okres w historii Gdańska zakończył się zajęciem i zniszczeniem miasta w 1308 r. przez Krzyżaków.

W 1361 r. Gdańsk został członkiem Hanzy, a w 1440 r. przystąpił do Związku Pruskiego. Po zwycięskiej wojnie 13-letniej Gdańsk wrócił w 1466 r. do Polski, otrzymując od króla Kazimierza Jagiellończyka szerokie przywileje, w tym przywilej bicia ...

Czytaj cały artykuł