Powstanie Wielkopolskie [10]

90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 107000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: tampondruk
Data emisji: 2008-12-22
Cena emisyjna: 62 zł
Z lewej strony stylizowany wizerunek noszonej przezpowstańców wielkopolskich rozety w kolorach: białym i czerwonym z orłem w zróżnicowanych odcieniach szarości. Z prawej strony stylizowany wizerunek popiersia Ignacego Jana Paderewskiego. W tle fragment apelu wydanego przez dowództwo ostrowskiego okręgu wojskowego. U góry napis: 90. ROCZNICA. U dołu napis: POWSTANIA / WIELKOPOLSKIEGO.
U góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-08. Pod orłem stylizowany wizerunek kolumny strzelców wielkopolskich podczas defilady. Na koniu dowódca oddziału. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. U dołu napis: 10 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
40.00  
60.00  
60.00  
www.coin24.pl 64.00
www.monety.gdynia.pl 69.00
70.00  
www.numizmatyczny.com 70.00
75.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Film dotyczący monety


Artykuł związany z monetą

Powstanie wielkopolskie

W listopadzie 1918 r. ucichły strzały na wszystkich frontach pierwszej wojny światowej. Podpisany 11 listopada rozejm w Compiegne przewidywał powrót do granic z 1 sierpnia 1914 r., co oznaczało, że Wielkopolska nadal pozostawała w państwie niemieckim. W sytuacji rewolucyjnego zamętu, który ogarnął Niemcy, Wielkopolanie nie załamywali jednak rąk i wybrali własną reprezentację w postaci Naczelnej Rady Ludowej. Polacy dysponowali własnymi formacjami: Strażą Ludową oraz Strażą Służby i Bezpieczeństwa. Ćwiczenia wojskowe podjęto w gniazdach (ogniwach) Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Działały organizacje niepodległościowe: Polska Organizacja Wojskowa Zaboru Pruskiego i coraz liczniejsze samodzielne grupy bojowe. Brano pod uwagę ...

Czytaj cały artykuł