Wrzesień 1939 Warszawa [200]

Wrzesień 1939 r. - Warszawa

Seria: brak
Nominał: 200 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 27 mm
Waga: 15.5 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10500 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2009-08-28
Cena emisyjna: 1840 zł
Z lewej strony, na tle stylizowanej tarczy zegara Zamku Królewskiego w Warszawie, kontur płonącej Wieży Zegarowej. Powyżej stylizowany wizerunek samolotu zrzucającego bomby. W środku prostopadle napis: WARSZAWA/WRZESIEŃ 1939. Z prawej strony stylizowany wizerunek popiersia Stefana Starzyńskiego. Pod nim półkolem napis: STEFAN STARZYŃSKI.
Z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W jego tle stylizowany wizerunek płomieni. Z prawej strony stylizowany wizerunek pomnika Syreny w Warszawie. U dołu napis: 200 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2009. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
4999.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Wrzesień 1939 r. - Warszawa, Wieluń, Westerplatte

Wybuch II wojny światowej był dla Polski wydarzeniem tragicznym w swych następstwach - doprowadził do zagłady odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego. 1 września 1939 r. Polska znalazła się w stanie konfrontacji zbrojnej z potężną machiną wojenną III Rzeszy, a 17 września także z siłami swego wschodniego sąsiada – Rosji Sowieckiej. Dysproporcja sił była przygniatająca. Mimo poświęcenia walczącego wojska oraz patriotycznej postawy społeczeństwa klęska była nieunikniona. Odsiecz sojuszniczej Francji i Wielkiej Brytanii nie nadeszła.

W tej sytuacji zdołano ewakuować przez Rumunię do Francji i Wielkiej Brytanii możliwie dużą liczbę żołnierzy, by kontynuować walkę.

Polskę czekało długie 5 lat ...

Czytaj cały artykuł