Harcerstwo Polskie [10]

100. rocznica Harcerstwa Polskiego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 50000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: tampondruk
Data emisji: 2010-05-28
Cena emisyjna: 80 zł
W środku stylizowane wizerunki Olgi i Andrzeja Małkowskich. Poniżej półkolem napis: OLGA I ANDRZEJ MAŁKOWSCY. Z lewej strony prostopadle napis: MAM SZCZERĄ WOLĘ/CAŁYM ŻYCIEM/ PEŁNIĆ SŁUŻBĘ.... U góry, z lewej strony, fragment konturu wizerunku Krzyża Harcerskiego. Z prawej strony półkolem napis: 100. ROCZNICA HARCERSTWA POLSKIEGO.
Z lewej strony, u góry, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem stylizowany wizerunek flagi polskiej. Obok flagi, po prawej stronie, stylizowany wizerunek harcerza i harcerki siedzących przy ognisku. Pomiędzy nimi wizerunek symbolu lilijki harcerskiej ze znakiem Polski Walczącej, na tle stylizowanego fragmentu muru. Pod wizerunkiem harcerza napis: 10 ZŁ. Powyżej stylizowane kontury wizerunków czterech harcerzy. U góry, z prawej strony, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, oddzielony kropką od oznaczenia roku emisji: 2010. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
60.00  
65.00  
75.00  
www.coin24.pl 79.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

100. rocznica Harcerstwa Polskiego

Początki harcerstwa związane są z Wielką Brytanią, gdzie w 1907 r. generał Robert Baden-Powell opracował pierwsze metody skautingu - samowychowania młodzieży, odbywającego się w małych grupach, na łonie przyrody, pod opieką starszego instruktora. Poczet twórców polskiego harcerstwa otwierają Andrzej i Olga Małkowscy.

Andrzej Małkowski (ur. 31.10 1888 r.) zetknął się z ideą skautową w 1909 r., tłumacząc na język polski książkę Roberta Baden-Powella pt. "Skauting dla chłopców". Jej treść zafascynowała go do tego stopnia, że zaangażował się w organizację polskiego skautingu, dostosowując go do naszych warunków i tradycji, m.in. wprowadzając etos rycerski . To z jego inicjatywy już w 1910 r. powstały we Lwowie ...

Czytaj cały artykuł