Ksiądz Jan Twardowski [10]

95. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 50000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2010-06-01
Cena emisyjna: 75 zł
Z prawej strony stylizowany wizerunek popiersia księdza Jana Twardowskiego. Z lewej strony napis: SPIESZMY SIĘ/KOCHAĆ LUDZI/TAK SZYBKO/ODCHODZĄ. Poniżej faksymile podpisu księdza Jana Twardowskiego. W tle fragment stylizowanego wizerunku krzyża. W otoku napis: 95. ROCZNICA URODZIN KS. JANA TWARDOWSKIEGO.
Z lewej strony, u dołu, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod wizerunkiem orła, po prawej stronie napis: 10 ZŁ. W tle stylizowany wizerunek fragmentu frontu Kościoła Sióstr Wizytek pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi w Warszawie. U góry z prawej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, oddzielony kropką od oznaczenia roku emisji: 2010. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
60.00  
62.50  
www.alegan.pl 65.00
www.monety.gdynia.pl 79.00
79.00  
89.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

95. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Jan Twardowski (1.06.1915-18.01.2006) mówił o sobie, że "jest księdzem piszącym wiersze". Miał kochających się rodziców Jana i Anielę, trzy siostry, liczną wielopokoleniową rodzinę, w której przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Atmosfera domu, wakacje na wsi i lektury ukształtowały wrażliwość przyszłego poety. Do jego ulubionych autorów należał J. Ch. Andersen, dzięki któremu nauczył się dostrzegać biedę, krzywdę, niesprawiedliwość, poniżenie, niezawinioną brzydotę. Po ukończeniu nauki w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym, w 1935 r. Jan Twardowski rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał w 1939 r. wybuch II wojny światowej. W czasie Powstania Warszawskiego poeta brał udział w pracach ...

Czytaj cały artykuł