30. rocznica powstania NZS [10]

30. rocznica powstania NZS

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 50000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2011-03-16
Cena emisyjna: 80 zł
Centralnie, stylizowany wizerunek logo obchodów 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, z napisem: NZS/30 lat, na tle płaszczyzny w kształcie stylizowanej mapy Polski. U dołu oraz po prawej i lewej stronie stylizowane wizerunki postaci. W otoku napis: 30. ROCZNICA POWSTANIA NIEZALEŻNEGO ZRZESZENIA STUDENTÓW.
Z lewej strony, na wyodrębnionej płaszczyźnie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a pod nim napis: 10 ZŁ. Po prawej stronie orła, u dołu, oznaczenie roku emisji: 2011. Centralnie, stylizowane wizerunki sześciu postaci. Na ich tle, z prawej strony, wizerunek logo Uniwersytetu Łódzkiego. Po lewej stronie, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
80.00  
80.00  
www.numizmatyczny.pl 80.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

30. rocznica powstania NZS

Powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów jesienią 1980 r. było odpowiedzią środowiska studenckiego na Sierpień i powstanie NSZZ "Solidarność" oraz wynikało z chęci przeniesienia w mury uczelni tych samych nadziei i wartości. W poprzednim okresie jedyną organizacją uprawnioną do organizowania i reprezentowania studentów był Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, powiązany i podporządkowany PZPR. Próby stworzenia innej organizacji studenckiej podejmowały środowiska opozycji od 1977 r., ale nie miały one szansy skutecznej rywalizacji z potężnym SZSP.

Ideę tworzenia niezależnego związku studenckiego rzucono w Gdańsku, jeszcze w czasie trwania sierpniowego strajku. Tam też, na Uniwersytecie Gdańskim, na początku ...

Czytaj cały artykuł