Bolesław Prus [10]

Bolesław Prus

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 30000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2012-09-20
Cena emisyjna: 95 zł
Centralnie, stylizowany wizerunek popiersia Bolesława Prusa. Po lewej stronie, na tle wyodrębnionej płaszczyzny, stylizowany wizerunek dziewiętnastowiecznej damy z parasolką, na tle zarysu warszawskiej Starówki. U dołu, półkolem, napis: 1847-1912. U góry, półkolem, napis: BOLESŁAW/PRUS.
Po lewej stronie, na wyodrębnionej płaszczyźnie, od góry ku dołowi, napis: RZECZPOSPOLITA/2012. Na prawo od napisu stylizowany wizerunek sylwetki idącego ulicą Bolesława Prusa. Po prawej stronie, w górnej części monety, w tle, stylizowane zarysy warszawskiej Starówki, a w dolnej części monety wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na dole, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: POLSKA. Powyżej, pośrodku, napis: 10 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.monety.gdynia.pl 99.00
101.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Bolesław Prus

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki (ur. 20.08.1847 w Hrubieszowie, zm. 19.05.1912 w Warszawie), to najwybitniejszy z polskich realistów drugiej połowy XIX w. Wychowywał się na Lubelszczyźnie, ale jego dorosłe życie i twórczość były związane z Warszawą. W 1863 r. Głowacki – wtedy szesnastoletni gimnazjalista z Kielc – wyruszył do powstania. Ranny podczas potyczki pod Siedlcami został wzięty do rosyjskiej niewoli. Swój udział w powstaniu wspominał jako doświadczenie traumatyczne. W 1866 r. wstąpił do Szkoły Głównej w Warszawie na Wydział Matematyczno-Fizyczny. Na trzecim roku przerwał studia z powodu trudnej sytuacji materialnej. Studiował później krótko na Wydziale Leśnym Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa ...

Czytaj cały artykuł