150. Powstanie Styczniowe [10]

150. rocznica Powstania Styczniowego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 28000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2013-01-16
Cena emisyjna: 96 zł
Centralnie, kompozycja składająca się z elementów broni powstańczej, proporca i stylizowanego godła powstania styczniowego z pieczęci tajnego powstańczego Rządu Narodowego. U góry, półkolem, napis: 150. ROCZNICA, u dołu, półkolem, napis: POWSTANIA STYCZNIOWEGO.
U góry, po lewej stronie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Powyżej, półkolem, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2013. Poniżej orła, po lewej stronie, napis: 10 ZŁ. Po prawej stronie stylizowany zarys popiersia kobiety w powstańczej rogatywce, z patriotycznym wisiorem na szyi. Na dole, z lewej strony, stylizowany wizerunek kotwicy z orłem, nawiązujący do jednego z rodzajów biżuterii patriotycznej. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
90.00  
100.00  
110.00  
www.coin24.pl 115.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

150. rocznica Powstania Styczniowego

Lata poprzedzające wybuch powstania styczniowego to okres narastającego terroru carskiego zaborcy, czas masowego sprzeciwu ludności i manifestacji o charakterze patriotyczno-religijnym. Podczas jednej z nich, 27 lutego 1861 r. śmiertelnie rannych zostało pięć osób. Ich pogrzeb, a miesiąc później ostrzelanie tłumu na pl. Zamkowym w Warszawie, w wyniku czego zginęło sto osób, spowodowały radykalizowanie się nastrojów, rozwój konspiracji, a także ogłoszenie żałoby narodowej. W wielu miastach, m.in. w Wilnie, Żytomierzu, Kielcach, odbyły się marsze poparcia i solidarności z mieszkańcami stolicy. Kobiety przywdziały żałobne stroje. Nosiły też tzw. biżuterię patriotyczną z symbolami zniewolonego narodu: koroną cierniową, kotwicą, sercem, ...

Czytaj cały artykuł