Denar Chrobrego [5]

Denar Bolesława Chrobrego

Seria: Historia Monety Polskiej
Nominał: 5 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 24 mm
Waga: 7.07 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 20000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2013-06-20
Cena emisyjna: 95 zł
Centralnie, stylizowany wizerunek awersu denara Bolesława Chrobrego, ze stylizowanym wizerunkiem strzały, po bokach której znajduje się sześć stylizowanych gałązek oraz częściowo nieczytelny napis w otoku. Z lewej strony, u góry i u dołu, fragmenty pionowego pasa z ozdobnym motywem w stylu romańskim. W otoku napis: DENAR BOLESŁAWA CHROBREGO.
U dołu, z lewej strony, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie okręgu, umieszczone są: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis w otoku: RZECZPOSPOLITA POLSKA i, po oddzielającej kropce, oznaczenie roku emisji: 2013, poniżej orła napis: 5 ZŁ oraz, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W. Po prawej stronie, stylizowany wizerunek fragmentu rewersu denara Bolesława Chrobrego, z wizerunkiem krzyża typu bizantyjskiego, a po lewej stronie - pionowy pas z ozdobnym motywem w stylu romańskim.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
350.00  
399.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Historia Monety Polskiej – denar Bolesława Chrobrego

Do niedawna powszechnie sądzono, że twórcą polskiego mennictwa był Mieszko I (ok. 960–992). Kiedy okazało się jednak, że monety opatrzone imieniem Misico zostały wybite nie przez niego, ale przez jego wnuka – Mieszka II (ok. 1013– 1025–1034), pierwszeństwo trzeba było przyznać Bolesławowi Chrobremu (992–1025). Ponieważ jednak władca ten wybił aż 17 różnych typów srebrnych denarów, długo nie było wiadomo, który z nich jest najstarszy. A były wśród nich monety bardzo cenne i od dawna znane – z symbolicznym portretem księcia i nazwą Gniezna (GNEZDVN CIVITA S – Gniezno gród) lub z wyobrażeniem pawia i najstarszą nazwą Polski (PRINCES POLO NIE – władca Polski).

W końcu za najstarsze zostały uznane – ...

Czytaj cały artykuł