Denar Śmiałego [5]

Denar Bolesława II Śmiałego

Seria: Historia Monety Polskiej
Nominał: 5 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 24 mm
Waga: 7.07 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 20000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2013-09-13
Cena emisyjna: 105 zł
Z prawej strony, stylizowany wizerunek awersu denara Bolesława Śmiałego, ze stylizowanym popiersiem króla w koronie, z mieczem w dłoni. Z lewej strony, na wyodrębnionej powierzchni, u dołu, stylizowana budowla w stylu romańskim. Po prawej stronie, od góry do dołu, półkolem napis: DENAR BOLESŁAWA II ŚMIAŁEGO.
U dołu, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie okręgu, umieszczone są: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis w otoku: RZECZPOSPOLITA POLSKA i, po oddzielającej kropce, oznaczenie roku emisji: 2013, poniżej orła napis: 5 ZŁ oraz, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W. Po prawej stronie, u góry, stylizowany wizerunek fragmentu rewersu denara Bolesława Śmiałego, ze stylizowanym wizerunkiem budowli z trzema wieżami zakończonymi kulistymi kopułami. Po lewej stronie – stylizowany fragment plecionki w stylu romańskim.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.coin24.pl 199.00
270.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Historia Monety Polskiej – denar Bolesława II Śmiałego

Bicie polskich monet zostało przerwane już pod koniec panowania Bolesława Chrobrego. Wznowił je dopiero po półwiekowej przerwie jego prawnuk – Bolesław Śmiały. Władca ten nie kontynuował jednak mennictwa swojego wielkiego imiennika. O ile poprzednio emitowano aż kilkanaście typów monet, ale w niewielkich nakładach, o tyle obecnie wypuszczono tylko dwa podstawowe typy. Pierwszy pojawił się w czasie książęcych rządów Śmiałego, drugi zaś po jego królewskiej koronacji, która odbyła się w 1076 r. Oba typy znane są obecnie w setkach egzemplarzy, musiały więc być bite masowo. Przemawia to za tym, że były przeznaczone do obiegu i pełniły głównie funkcje ekonomiczne.

W typie 1. na awersie przedstawiono głowę księcia w ...

Czytaj cały artykuł