Kazimierz Wielki [500]

Kazimierz Wielki

Seria: Skarby Stanisława Augusta
Nominał: 500 zł
Metal: 999.9/1000 Au
Średnica: 45 mm
Waga: 62.2 g
Stempel: zwykły
Naklad: 750 sztuk
Rant: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * KAZIMIERZ WIELKI *
Dodatek: brak
Data emisji: 2014-03-03
Cena emisyjna: 11750 zł
Wizerunek Kazimierza Wielkiego, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego z kolekcji stworzonej na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie. W górnej części monety, wzdłuż otoku – napis w języku łacińskim: CASIMIRUS MAGNUS.
W centralnej części monety – replika awersu medalu z życiorysem króla Kazimierza Wielkiego w języku łacińskim, jak następuje: „Syn Łokietka, pierwszy prawa ojczyste zebrał i ułożone w Wiślicy ogłosił, miast wiele obwarował, Ruś Czerwoną do Korony przyłączył, pragnął zrobić i zrobił szczęśliwymi obywateli i rolników; ostatni z domu Piasta król. Umarł roku 1370, mając lat 60, panowawszy lat 33. dnia 5. listopada”. Wzdłuż otoku – napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA i nominał: 500 zł. W dolnej części monety – rok emisji: 2014 oraz miniaturowy wizerunek orła białego z godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Skarby Stanisława Augusta - Kazimierz III Wielki

Czwarta z serii moneta ukazuje popiersie syna Władysława Łokietka, Kazimierza, który zyskał przydomek Wielki z powodu ogromnych zasług w odbudowie monarchii piastowskiej – choć stał się ostatnim władcą tej pierwszej polskiej dynastii.

Medalierski wizerunek króla jest swobodnym nawiązaniem do portretu autorstwa Marcella Bacciarellego (odmienna korona i strój, wyeksponowana tarcza z ukoronowanym lwem, pokazującym – w odbiciu lustrzanym – herb przyłączonej Rusi Czerwonej).

Na rewersie medalu (na monecie w nieco skróconym tekście) czytamy w tłumaczeniu: Syn Łokietka, pierwszy prawa ojczyste zebrał i ułożone w Wiślicy ogłosił, miast wiele obwarował, Ruś Czerwoną do Korony przyłączył, pragnął zrobić i zrobił ...

Czytaj cały artykuł