Jan Karski [10]

100. rocznica urodzin Jana Karskiego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 30000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: mikrodruk
Data emisji: 2014-04-24
Cena emisyjna: 97 zł
W centralnej części monety – wizerunek klucza, nawiązujący do wydrążonego klucza, w którym Jan Karski przemycał mikrofilmy z raportami o sytuacji Żydów. Na lustrzanej powierzchni klucza – napis wykonany w technologii mikrodruku: „Wymordowano w Kraju ponad 1 800 000 samych Żydów (…). Niemcy chcą zniszczyć naród polski jako naród, chcą mieć na tych terenach lud polski pozbawiony elity politycznej, umysłowej, religijnej (…). W odniesieniu do Żydów chcą zniszczyć cały naród żydowski biologicznie”, oraz: CZŁOWIEK, KTÓRY PRÓBOWAŁ POWSTRZYMAĆ HOLOKAUST. Poniżej – podpis Jana Karskiego.
Wizerunek orła białego z godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony monety – rok emisji: 2014, RZECZPOSPOLITA POLSKA i nominał: 10 zł.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.numizmatyczny.com 100.00
120.00  
124.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Jan Karski (1914–2000)

Jan Kozielewski przeszedł do historii pod swoim wojennym pseudonimem Jan Karski. Zdolny syn łódzkiego rzemieślnika, członek Sodalicji Mariańskiej, na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie ukończył wydział prawa i studium dyplomacji. Po wybuchu wojny trafił najpierw do niewoli sowieckiej, potem niemieckiej. Z obu zdołał uciec i pod koniec 1939 r. podjął pracę konspiracyjną. Znajomość języków obcych, sprawność fizyczna i kwalifikacje sprawiły, że powierzono mu rolę emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

W czasie jednej z misji Karski został schwytany przez Gestapo na Słowacji, członkowie podziemia odbili go jednak ze szpitala w Nowym Sączu. Jesienią 1942 r. Karski wszedł nielegalnie do warszawskiego getta ...

Czytaj cały artykuł