Ludwik Węgierski [500]

Ludwik Węgierski

Seria: Skarby Stanisława Augusta
Nominał: 500 zł
Metal: 999.9/1000 Au
Średnica: 45 mm
Waga: 62.2 g
Stempel: zwykły
Naklad: 750 sztuk
Rant: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * LUDWIK WĘGIERSKI *
Dodatek: brak
Data emisji: 2014-09-10
Cena emisyjna: 11750 zł
Wizerunek Ludwika, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego, ukazuje króla w prawym profilu, z brodą, w sukni w rozetki i płaszczu spiętym klamrą. Na głowie ma fantazyjną, odmienną niż na portrecie, koronę. W górnej części monety, wzdłuż otoku – napis w języku łacińskim: LUDOVICUS HUNGARUS.
W centralnej części monety czytamy w tłumaczeniu: „Z rodu francuskiego, syn Karola Andegaweńskiego, króla Węgier, król węgierski, Kazimierza Wielkiego z siostry Elżbiety siostrzeniec, stan rycerski w Polsce wielu swobodami ozdobił. Umarł w Trnawie Roku Pańskiego 1382, mając lat 56, panując w Polsce lat 12, dnia 12 września”. Wzdłuż otoku – napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA i nominał: 500 zł. W dolnej części monety – rok emisji: 2014 oraz miniaturowy wizerunek orła białego.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
Aktualnie brak ofert w sklepach internetowych.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Skarby Stanisława Augusta - Ludwik Węgierski

Piąta moneta serii upamiętnia Ludwika I z francuskiej dynastii Andegawenów (d’Anjou), syna Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny. Ludwik od 1342 r. był królem Węgier, a w 1370 r. – na mocy wcześniejszych układów dotyczących sukcesji andegaweńskiej na tronie polskim w przypadku braku męskiego potomka Kazimierza Wielkiego – stał się królem Polski.

Medalierski wizerunek Ludwika, bliski portretowi Marcella Bacciarellego, ukazuje króla w prawym profilu, z brodą, w sukni w rozetki i płaszczu spiętym klamrą. Na głowie ma fantazyjną, odmienną niż na portrecie, koronę. Na rewersie medalu (na awersie monety w skróconym tekście) czytamy w tłumaczeniu: Z rodu francuskiego, syn Karola Andegaweńskiego, króla Węgier, król węgierski, ...

Czytaj cały artykuł