Floren Łokietka [20]

Floren Władysława Łokietka

Seria: Historia Monety Polskiej
Nominał: 20 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 38.61 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 20000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2015-03-03
Cena emisyjna: 175 zł
Na rewersie przedstawiono awers florena Władysława Łokietka, który przedstawiony jest siedzący na tronie władca z koroną na głowie. W tle – pieczęć z analogicznym wizerunkiem króla. Wzdłuż otoku po prawej stronie – napis: FLOREN WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA.
Na pierwszym planie – wizerunek awersu monety 20-złotowej, stylizowany na awers współczesnych monet obiegowych. Z lewej strony – rewers florena Władysława Łokietka, przedstawiający św. Stanisława w mitrze na głowie oraz pastorałem w ręce. W tle – portret Władysława Łokietka zaczerpnięty z rzeźby nagrobnej w katedrze na Wawelu.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
450.00  
www.swiat-monet.pl 479.00
490.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Floren Władysława Łokietka

Mennictwo Władysława Łokietka (1306–1333) ma cechy przejściowe. Z jednej strony nawiązuje do poprzedniej epoki brakteatowej, w której królował drobny pieniądz. Z drugiej jednak wykazuje też cechy bliskiej już epoki groszowej. Owe drobne monety to teraz nie cienkie, jednostronne brakteaty, ale dwustronne denary. Najbardziej jednak znaną monetą, zdaniem Ryszarda Kiersnowskiego „zasługującą na miejsce wśród najbardziej poczesnych pomników historycznych polskiego średniowiecza”, jest floren, zwany dawniej dukatem. Jest to pierwsza polska moneta złota, która o blisko dwieście lat wyprzedza następne emisje z tego kruszcu. Na awersie przedstawiono króla na tronie, w koronie na głowie, z liliowatym berłem i jabłkiem panowania w rękach. ...

Czytaj cały artykuł