Ratusz w Poznaniu [5]

Ratusz w Poznaniu

Seria: Odkryj Polskę
Nominał: 5 zł
Metal: (MN25/CuAl6Ni2) MN
Średnica: 24 mm
Waga: 6.54 g
Stempel: zwykły
Naklad: 1200000 sztuk
Rant: moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami
Dodatek: brak
Data emisji: 2015-11-06
Cena emisyjna: 5 zł
W centralnej części monety – wizerunek poznańskiego ratusza, ujęcie z ulicy Woźnej. Wzdłuż otoku na wydzielonym pierścieniu – nazwa monety: RATUSZ W POZNANIU. Wizerunek budowli odwzorowany na monecie wychodzi poza centralną część rewersu na pierścień z miedzioniklu, tworząc przedłużenie perspektywy.
W centralnej części monety – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej – znak menniczy: m/w, rok emisji: 2015. Wzdłuż otoku na wydzielonym pierścieniu – nominał: 5 ZŁOTYCH, kraj emitenta: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
24.00  
www.alegan.pl 30.00
www.monety.gdynia.pl 35.00
35.00  
35.00  
www.e-kolekcjoner.pl 49.00
49.30  
www.numizmatyczny.com 49.99
59.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Ratusz w Poznaniu

Poznański ratusz jest najwspanialszą budowlą renesansową w Wielkopolsce i jedną z piękniejszych w Polsce. Najstarsza wzmianka o budynku pochodzi z 1310 r. Wzniesiono go zapewne niewiele wcześniej, na przełomie XIII i XIV w. W połowie XVI wieku wielki pożar strawił część starego gmachu. Miasto zaprosiło wówczas do współpracy włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano, który przebudował skromny gotycki budynek na okazałą, reprezentacyjną siedzibę władz miejskich, którą podziwiamy do dziś.

Kiedy spogląda się na Poznań z lotu ptaka, łatwo można dostrzec, że gmach ratusza jest nieco przekrzywiony względem pierzei rynku. Podejrzewa się, że jest to zabieg świadomy. Dzięki niemu, gdy wchodzi się na Stary ...

Czytaj cały artykuł