Mennica Warszawska [5]

250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Seria: brak
Nominał: 5 zł
Metal: 925/1000 Ag
Wymiary: 40x40 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 35000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: selektywne złocenie, oksydowanie
Data emisji: 2016-03-30
Cena emisyjna: 190 zł
W centralnej części, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, napis: 5, u dołu półkolem napis: ZŁOTYCH; u góry, z lewej i prawej strony, wyodrębnione płaszczyzny z pionowymi i poziomymi liniami i liśćmi dębu. Powyżej wyodrębnionej płaszczyzny w kształcie koła popiersie z profilu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po bokach wizerunku króla, wzdłuż lewej krawędzi monety napis: 250. ROCZNICA / ZAŁOŻENIA, wzdłuż prawej krawędzi napis: MENNICY / WARSZAWSKIEJ – całość na tle pionowych linii. U dołu wizerunek prasy do bicia monet z tarczą herbową Stanisława Augusta Poniatowskiego; powyżej fragment wieńca z liści dębu i wawrzynu oplecionego wstęgą z napisem: PRO FIDE GREGE ET LEGE.
W centralnej części, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem z prawej strony znak mennicy: m / w. W otoku, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz w dolnej części półkolem oznaczenie roku emisji: 2016, poprzedzone i zakończone perełką. Z lewej strony monety wizerunek Zamku Królewskiego w Warszawie, z prawej strony wizerunek siedzącej bogini Minerwy trzymającej owalną tarczę, na tle wyodrębnionej płaszczyzny w kształcie koła z pionowymi liniami. U góry tej płaszczyzny półkolem stylizowany napis: 1766 2016, rozdzielony pionową kreską; u dołu, w owalu, monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; powyżej monogramu, z lewej strony historyczne znaki mennicy: WM i Kościesza, z prawej strony współczesny znak mennicy: m / w i historyczny: MW. Przy krawędziach monety, u góry i u dołu oraz z lewej i z prawej strony, stylizowane liście dębu i wawrzynu.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
190.00  
210.00  
220.00  
239.00  
www.coin24.pl 245.00
www.monety.gdynia.pl 249.00
250.00  
www.mdnumi.pl 255.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Reforma monetarna 1765 roku, dokonana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jako próba ratowania podupadłej gospodarki, stała się powodem otwarcia Mennicy Warszawskiej, wybudowanej przy ul. Bielańskiej. Maszyny mennicze ruszyły 250 lat temu – 10 lutego 1766 roku. W mennicy bito monety i medale ze złota, srebra i miedzi. Ich wysoki kunszt artystyczny zapewniał nadworny medalier – Jan Filip Holzhausser.

Rozbiory Polski kończą w 1795 roku działalność mennicy stanisławowskiej i dopiero po piętnastoletniej przerwie, w dobie Księstwa Warszawskiego, otwiera ona swe podwoje, wybijając ogromne ilości monet na potrzeby toczących się wojen napoleońskich. Jej monety opatrzone są herbem Księstwa Warszawskiego i portretem ...

Czytaj cały artykuł