Dukat Zygmunta Starego [20]

Dukat Zygmunta Starego

Seria: Historia Monety Polskiej
Nominał: 20 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 38.61 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 20000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: selektywne złocenie
Data emisji: 2016-06-14
Cena emisyjna: 190 zł
Na rewersie współczesnej monety widnieje rewers dukata Zygmunta Starego, przedstawiający pięciopolową tarczę herbową z Orłem Białym, Pogonią, Lwem ruskim, Orłem pruskim oraz herbem Habsburgów (selektywne złocenie). Wzdłuż otoku – nazwa monety: DUKAT ZYGMUNTA STAREGO. W tle – stylizowana powierzchnia dekoracyjna: Orzeł Biały pod koroną (mikrodruk) zaczerpnięty z XVI-wiecznego drzeworytu.
W dolnej części monety – wizerunek awersu monety 20-złotowej, stylizowany na awers współczesnych polskich monet obiegowych. W centralnej części monety – awers dukata Zygmunta Starego z wizerunkiem króla (selektywne złocenie). W otoku grosza widnieje napis: SIGIS[mundus] * I – REX * POL[onie] * (Zygmunt I król Polski). Wzdłuż otoku – stylizowana powierzchnia dekoracyjna: wnętrze kopuły Kaplicy Zygmuntowskiej.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.numisklep.pl 495.00
499.00  
www.monety.gdynia.pl 549.00
550.00  
www.coin24.pl 550.00
www.alegan.pl 589.00
809.99  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Dukat Zygmunta Starego

Panowanie Zygmunta Starego (1506–1548) rozpoczyna nowy okres w historii pieniądza polskiego. Po epoce monety późnośredniowiecznej, opartej na półgroszu, nastąpił czas pieniądza nowożytnego. Mamy wówczas do czynienia już z całym systemem pieniężnym. Jego podstawą był złoty obrachunkowy, na który składało się 30 realnych groszy. Istniały również krotności grosza w postaci trojaków i szóstaków a także nominały drobniejsze – półgroszki, denary i trzeciaki.

Zmienił się też wygląd monet. W napisach litery gotyckie zostały zastąpione przez litery zwane łacińskimi. Pojawiły się prawdziwie renesansowe, realistyczne portrety króla, a w legendach zaczęto umieszczać daty emisji.

Przełomowe znaczenie ...

Czytaj cały artykuł