My Polacy dumni i wolni [10]

My Polacy dumni i wolni 1918-2018

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 25000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: druk UV, kod 2D
Data emisji: 2018-08-14
Cena emisyjna: 120 zł
Na rewersie monety umieszczono wizerunki dwóch osób symbolizujących obecne pokolenie Polaków, oglądających pokaz multimedialny na ekranach dotykowych, a także kod 2D, za pomocą którego można się przenieść na stronę internetową Narodowego Banku Polskiego: www.nbp.pl/MyPolacy. Na stylizowanych ekranach przedstawiono zarysy Zamku Królewskiego, Belwederu, orderów Polonia Restituta i Virtuti Militari, jak również napis „Solidarność”. Na rewersie widnieje także napis MY POLACY DUMNI I WOLNI oraz daty 1918 i 2018.
Na awersie monety przedstawiono wizerunki sklepienia i bocznych kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz stylizowaną flagę Polski. Poniżej znajdują się daty od 1918 do 2018 r., wśród których wyróżniono lata symbolizujące wydarzenia ważne dla historii naszego kraju.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
120.00  
145.00  
149.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Film dotyczący monety


Artykuł związany z monetą

My Polacy dumni i wolni 1918 - 2018

100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Wcześniej walczyły o nią kolejne pokolenia, pracowały w kraju i na emigracji, by sprawa polska nie została wyrugowana z pamięci i z polityki europejskiej. Pokolenie, które ją odzyskało, nazywane pokoleniem niepokornych, reprezentują dwaj ojcowie założyciele Niepodległej − Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Przed 1914 r. podjęło ono próbę przezwyciężenia powszechnego marazmu, mobilizując społeczeństwo, by stale przygotowywało się do momentu, w którym sytuacja zewnętrzna ponownie postawi sprawę polską na porządku dziennym. Gdy to nastąpiło, w wyniku wybuchu I wojny światowej i jej długiego trwania, polscy politycy potrafili stworzyć podwaliny pod administrację i przyszłe Wojsko Polskie, ...

Czytaj cały artykuł