Obrona Poczty Polskiej [20]

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę

Seria: brak
Nominał: 20 zł
Metal: 925/1000 Ag
Wymiary: 40x28 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: ząbkowany
Dodatek: druk UV
Data emisji: 2021-09-01
Cena emisyjna: 270 zł
Wizerunki obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku przedstawiające popiersia: z lewej strony, na tle fragmentu wejścia głównego do budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, dr. Jana Michonia, z prawej strony Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego; w dolnej części odbicie pieczątki, okrągłego datownika Polskiego Urzędu Gdańsk 1 z datą 1 IX 39. W prawej górnej części napis: AGRESJA NIEMIEC / NA POLSKĘ. Wzdłuż dolnej części wyodrębniona prostokątna płaszczyzna z napisami od lewej strony: JAN MICHOŃ, ALFONS FLISYKOWSKI, KONRAD GUDERSKI oraz poniżej napis: OBRONA POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU.
Z prawej strony, na tle fragmentu wejścia głównego do budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. Z lewej strony zniszczona fasada budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, u dołu, na jej tle, symbol Poczty Polskiej: wizerunek trąbki pocztowej oraz strzały. Wzdłuż górnego brzegu napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz w prawym górnym rogu napis: 20 / ZŁ; z lewej strony u góry, wzdłuż brzegu, pionowo, ułożone z cyfr pod kątem 90° oznaczenie roku emisji: 2021.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
340.00  
www.numisklep.pl 348.00
359.00  
359.00  
419.00  
419.00  
449.99  
www.e-kolekcjoner.pl 479.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Film dotyczący monety


Artykuł związany z monetą

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę

Zakończona traktatem wersalskim w 1919 r. I wojna światowa nie rozwiązała sprzeczności w relacjach polsko-niemieckich. Kością niezgody był m.in. Gdańsk, który na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. stał się wolnym miastem. Interesy polskie zabezpieczały: Komisariat Generalny RP, Delegatura Prokuratorii Generalnej, Naczelny Inspektorat Ceł, Polskie Koleje Państwowe, Polska Delegacja Rady Portu i Dróg Wodnych, Poczta Polska, Polska Agencja Telegraficzna i in. Polska miała prawo utrzymywać oddział wartowniczy, który kwaterował na Westerplatte jako Wojskowa Składnica Tranzytowa.

Mieszkająca w Gdańsku ludność polska stanowiła mniej więcej 10% ogółu mieszkańców. Nie jest jednak znana liczebność Polonii gdańskiej. Podawana ...

Czytaj cały artykuł