Pałac Biskupi w Krakowie [100]

Pałac Biskupi w Krakowie

Seria: brak
Nominał: 100 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 21 mm
Waga: 8 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 1200 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2021-09-22
Cena emisyjna: 2200 zł
Centralnie portal głównego wejścia do Pałacu Biskupiego w Krakowie z wkomponowanym pośrodku wizerunkiem papieża Jana Pawła II będącym transpozycją mozaiki z „okna papieskiego”, z umieszczonym w portalu, stylizowanym herbem papieskim. Półkolem napisy, od lewej strony: PAŁAC BISKUPI, u dołu: W KRAKOWIE, poprzedzony i zakończony perełką.
Centralnie fasada Pałacu Biskupiego w Krakowie, z prawej strony powyżej budynku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie znak mennicy: m / w. Wzdłuż górnego brzegu półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2021, u dołu, poniżej budynku, półkolem napis: 100 ZŁ.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
2659.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Pałac Biskupi w Krakowie

Przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie od schyłku XIV stulecia znajduje się pałac biskupów krakowskich, największa spośród miejskich budowli tego typu. Przebudowywany w ciągu kolejnych wieków, w połowie XVII stulecia otrzymał modną wówczas szatę włoskiego baroku, czego świadectwem pozostaje do dziś południowa fasada, flankowana dwoma belwederami w narożach. Z początkiem XIX wieku bp Jan Paweł Woronicz urządził w pałacu romantyczne muzeum poświęcone historii Polski, ze słynnym gabinetem historycznym z obrazami Franciszka Smuglewicza i Michała Stachowicza, wypełnione wieloma sentymentalnymi relikwiami z przeszłości ojczyzny. Pałac spłonął w lipcu 1850 roku, w czasie wielkiego pożaru Krakowa, jednak jeszcze w XIX wieku odbudowano go z ...

Czytaj cały artykuł